Itt a nyár, a jó idő, ami sajnos együtt jár azzal is, hogy ha kirándulni megyünk a szabadba védekezzünk a kullancsok ellen.
Hazánkban a kullancsok 20-30 faja őshonos, a bizonytalanság egyrészt abból ered, hogy ezt a nagy jelentőségű atkacsoportot csupán az elmúlt két évtizedben kutatjuk intenzívebben. Másrészt legtöbbjük rejtett életet él, úgynevezett fészeklakó: általában gazdaspecifikusak, egy vagy csak néhány állatra akaszkodnak rá, jellemzően ezek odúiban, fészkében tanyáznak.
ILLETVE LEHETNEK MÉG OLYAN FAJOK, AMIKET ÉPP REJTŐZKÖDŐ ÉLETMÓDJUK MIATT EDDIG MÉG NEM FEDEZTÜNK FEL. A LÉNYEG, HOGY »MINDÖSSZE« ÖT FAJ TEKINTI AZ EMBERT IS POTENCIÁLIS PRÉDÁNAK, LAIKUSKÉNT VELÜK KERÜLHETÜNK KAPCSOLATBA. EZEK KÖZÜL KIEMELT JELENTŐSÉGE EGY FAJNAK, A LEGGYAKORIBBNAK VAN, EZ A KÖZÖNSÉGES KULLANCS
– nyilatkozta dr. Földvári Gábor parazitológustól, az MTA Ökológiai Kutatóközpont tudományos főmunkatársa a 24.hu -nak.
Hirdetés
A vonuló madarak ugyanakkor bármilyen idegenhonos kullancsot behurcolhatnak az országba, és mivel a telek egyre enyhébbek, ezek a trópusi, szubtrópusi kullancsfajok is képesek túlélni nálunk, persze a kórokozóikkal együtt. Az egyik legveszélyesebb faj ezek közül az Afrikából származó Hyalomma marginatum, mely a krími-kongói vérzéses láz vírusát hordozhatja. Utóbbi egy belső vérzésekkel, magas lázzal járó betegség, jelentős halálozási aránnyal.
A kullancs felnőtt egyedeit már hazánkban, a szomszédos országokban, sőt Németország északi részén is megtalálták.
A szakember szerint tehát reális a veszélye, hogy idővel a Hyalomma marginatum és vele együtt a krími-kongói véres láz kórokozója is megtelepedjen Magyarországon.Forrás: https://www.tudasfaja.com/u