• szo. nov 16th, 2024

Roston sült kontinens – sorra dőlnek a rekordok, miközben egész Európa szenved

Az ország történetében először a legmagasabb szintre emelte szerda délután a riasztást húsz, Párizs környéki megyében a francia meteorológiai szolgálat. Egy hónapon belül ez a második erős hőhullám, és ezúttal szinte az egész ország területét érinti: a 100 megyéből nyolcvanban rendeltek el hőségriasztást.

A MétéoFrance weboldala tegnap az óriási lakossági érdeklődés miatt lehalt. Párizsban csütörtökön megdőlt a több mint hetvenéves abszolút melegrekord 41 fokkal, de a hőmérséklet a délután folyamán még tovább emelkedik – közölte a francia meteorológiai szolgálat.

Földfelszíni hőmérséklet Franciaországban, illetve Svájc és Németország egy részén

Sorra dőlnek a rekordok, minden nagyobb városból extrém magas, nemritkán 41 fok feletti hőmérsékletről adnak hírt, és ami még ennél is hihetetlenebb, hogy nem fél-egy fokos, hanem akár 3-4 fokos emelkedésről is beszámolnak egyes esetekben.

„Habár már öt halálesetet jelentettek, a szerdai hőhullám még mindig messze van a 2003-as kánikula 10-15 ezer áldozatától. A kormány megtanulta a leckét, az emberek is, és mindenki sokkal óvatosabb már” – mondja Guillaume Desjardins, az Euronews tudósítója.

A Kopernikusz Európai Klímaváltozás-figyelő Szolgálat igazgatója szerint a hőség összefügg a klímaváltozással. „Vannak tanulmányok, amelyek a hőhullámok és a klímaváltozás kapcsolatát vizsgálják, és például június utolsó hetében úgy tűnt, hogy a klímaváltozással ötször valószínűbb az ilyen típusú hőség, mint nélküle” – mondja állítja Jean-Noël Thépaut.

Olaszországban a Pó-alföldön van a legnagyobb forróság

A 40 fok körüli kánikula nemcsak Franciaországot sújtja, Olaszországban is kiadták a legmagasabb fokú riasztást. Idén ez már a harmadik rendkívüli hőhullám az olaszoknál. 13 városra adtak ki riasztást: Bologna, Bolzano, Brescia, Firenze, Frosinone, Genova, Perugia, Pescara, Rieti, Róma, Torinó, Trieszt és Verona városára, valamint ezek térségére. Pénteken Milánóra is érvényes lesz a hőségriadó.

Az olasz légvédelemhez tartozó meteorológiai szolgálat előrejelzése szerint a levegő a Pó-alföldön forrósodik fel a leginkább, ahol a hőmérő két napon át negyven fokot mutat majd. A kánikulához nem szokott észak-olaszországi térségben a forróság a mezőgazdaságot sújtja: 41 százalékkal visszaesett a méhészetek termelése, megemelkedett az öntözés miatti vízfogyasztás és a klímával hűtött istállók sem mennek ritkaságszámba – igaz, a tehenek még így mérhetően kevesebb tejet adnak.

Mindeközben délen, Szicília szigetén 30-32 fokot mérnek.

Földfelszíni hőmérséklet Olaszországban

Németországban is rekordmagas a hőmérséklet, atomerőművet állítanak le

Németországban a Gelsenkirchenben mért 40,5 Celsius fokkal megdőlt a négy éve regisztált melegrekord. Meglehet, hogy a rekord rövid életű lesz, mert a DWD előrejelzése szerint a következő napokban még nagyobb lesz a kánikula. Az ország nagy részén 39-40 fok körül alakulhat a legmagasabb napi hőmérséklet, 30 fok alatti csúcshőmérsékletekre pedig csak a tengerparti területeken és a hegyvidékek 1000 méternél magasabban fekvő régióiban lehet számítani.

A hőség miatt leállítják az Alsó-Szászország tartománybeli Emmerthalnál a település egyik részéről elnevezett Grohnde atomerőművet, mert egyre melegebb a Weser-folyó vize, amelyet a reaktor fűtésére használnak. Az ország nagy részét a hőség mellett az aszály is sújtja. A Duna bajorországi szakaszán például a hajóforgalom korlátozására lehet szükség az egyre alacsonyabb vízállás miatt, és a tartomány több járásában a hatóságok a növényzet és az állatok védelmében megtiltották a lakosságnak, hogy vizet vegyenek a folyókból, patakokból.

Németországban 1881 óta vezetnek rendszeres feljegyzéseket a földfelszíni hőmérséklet alakulásáról. Az adatok azt jelzik, hogy az ország éghajlata melegedik, az év minden hónapjának átlaghőmérséklete emelkedett, és míg hidegrekordot több mint 70 éve nem regisztráltak, a melegrekordok 1990 óta megszaporodtak.

Hollandiában és Belgiumban is megdőlt a rekord hőmérséklet

Belgiumban egy majdnem kétszáz éves hőségrekord dőlt meg: az amúgy esős és hűvös észak-keleti Kleine Brogelben szerdán 40 fokot mértek.

A szomszédos Hollandiában is megdőlt a melegrekord: Gilze-Rijenből 39,1 fokot jelentettek, ami azt jelenti, hogy soha nem volt még ilyen magas a hőmérséklet Hollandiában.

forrás