Budapest — Nemzetközi szinten is jelentősnek számító bűnszervezet tagjaira csapott le szerdán a rendőrség. Az elfogásról videó is készült, a banda egyik tagját köntösben bilincselték meg a kommandósok, miután hangosbeszélőn felszólították, hogy azonnal jöjjön ki a háza elé.
Az elkövetők több külföldi – francia és belga – cégtől összesen 3,7 millió eurót, mintegy 1,2 milliárd forint szereztek, amelyből komoly vagyonra tettek szert. A csoport módszere a következő volt: hosszabb időn keresztül külföldi nagyvállalatoktól – valamely vezető tisztségviselő nevében – elektronikusan benyújtott hamis megbízásokkal szereztek meg hatalmas összegeket.
Jellemző módszer ilyen esetekben, hogy a csalók kinyomozzák: a nagyvállalat kikkel áll üzleti kapcsolatban, majd annak kiadva magukat e-mailt írnak a cégnek, amiben azonban már a saját bankszámlaszámukat tüntetik fel. A police.hu tájékozatása szerint az elcsalt összegeket többlépcsős céghálózaton keresztül – alkalmanként ciprusi off-shore gazdasági társaságok felhasználásával – ingatlanok vásárlásába fektették.
A nyomozók milliárdos értékben vettek zár alá ingatlanokat, többek között budapesti hoteleket, valamint egy szállodahajót is, amellyel megtérült a fehérgalléros bűnözők által okozott kár.
A Blikk kinyomozta, melyek lehetnek azok az ingatlanok, amelyek a bűnös pénzből származtak. Legtöbbjük a főváros impozáns részein található. Hirdetéseik a szálláskereső portálokon is fent van, a vendégek visszajelzései alapján kiváló szolgáltatást biztosítanak. A szobaárak 20-30 ezer forint között mozognak egyetlen éjszakára.
Az érintett szállodák többségét felhívtuk, kettőben semmi jele nem volt a három nappal ezelőtti akciónak, a recepciós kedvesen érdeklődött, hogy mikorra akarunk foglalni. Két helyen azonban nem vették fel a telefont. A szállodahajó is zavartalanul üzemel, olyannyira, hogy a hét végére nincs is üres szobájuk. A szállások egy részét tömörítő cég igen jövedelmező volt tulajdonosainak, hiszen 2013–2017 között több mint 40 százalékkal nőtt meg az árbevételük, ami alapból több száz millió forintot tett ki.
A rendőrök a széleskörű adatgyűjtés és nyomozás során – nemzetközi együttműködés keretében – feltérképezték a bűnös pénz útját és beazonosították a bűnözői csoport valamennyi tagját, végül pedig lecsaptak.
Nem azonos a lefoglalással
A zár alá vétel a zár alá vett vagyontárgyak és vagyoni jogok feletti rendelkezési jogot függeszti fel. Lényeges különbség a lefoglaláshoz képest, hogy ebben az esetben sem a birtoklásban, sem a használatban nincs korlátozás.