• csü. máj 2nd, 2024

Ijesztő: A donor öt ember életét mentette meg. Pár évvel később mindegyik transzplantált furcsa dolgot vett észre

Az orvosok sem értik, ilyesmi hogy történhetett.

Döbbenetes, ami egy szervadományozás során történt, az eset előtt az orvosok is értetlenül állnak. Egy szervdonor nem csak a veséit, a tüdejét, a máját és a szívét adományozta oda – tudtán kívül a fel nem fedezett rosszindulatú daganatot is. A tudósok szerint ez példa nélküli, rendkívül szokatlan eset.

A szervadományozás szabályai előírják, hogy daganatos betegek nem adományozhatják oda szerveiket. Ám ebben az esetben az 53 éves betegnek – és az orvosoknak – fogalma sem volt arról, hogy a donor rákbeteg. Éppen ezért halála után öt különböző beteg kapta meg jobb és bal veséjét, tüdejét, máját és szívét. Az öt páciensből azonban később hárman haláloztak el donor eredetű mellrákban.

Az 53 éves donor stroke-ban hunyt el még 2007-ben. Halála előtt átesett a kötelező kivizsgálásokon: komplett fizikai állapot szűrésen, röntgen- és ultrahang vizsgálatokon, és egy csomó laboratóriumi teszten. Semmi sem jelezte rosszindulatú daganat jelenlétét szervezetében. Ennek tükrében miután a beteg meghalt, sor kerülhetett a szervadományozásokra.

A szívtranszplantált beteg 5 hónappal az átültetés után szepsisben hunyt el (ennek semmi köze nem volt sem az átültetéshez, sem a rákhoz).

A tüdőtranszplantált betegnél az átültetés után 16 hónappal, 2008. augusztusában léptek fel problémák. A 42 éves nőnél daganatot mutattak ki mellkasi nyirokcsomóban, ami a test többi részére is átterjedt. 2009-ben hunyt el, és a boncolás donor eredetű mellrák sejteket fedezett fel nála.

Ezek után az orvosok konzultátak a többi transzplantált beteggel, de ekkor a vizsgálatok még egyiküknél sem mutattak ki daganatos megbetegedést. Később azonban mindegyikük rákos lett.

A 62 éves vesetranszplantráltnál, aki a donor bal veséjét kapta, hat évvel az átültetés után, 2013-ban állapítottak meg rosszindulatú daganatot. A rák több szervére is átterjedt, és két hónappal a diagnózis után a nő sajnálatos módon elhunyt.

Annál az 59 éves nőbetegnél, aki a donor máját kapta, négy évvel az átültetés után fedeztek fel donor eredetű rákot. Újabb májátültetést nem vállalt, de a sugárkezelés segített rajta. Ám a betegség kiújult. Ekkor a kezelések már nem segítettek, 2014-ben meghalt.

Annál a 32 éves férfi betegnél, aki a donor jobb veséjét kapta, 2011-ben fedeztek fel rákos sejteket. A beteg veséjét eltávolították, rákellenes gyógyszereket kapott, és 2012 augusztusában gyógyultnak nyilvánították. Ez a beteg azóta is egészséges, szervezetében nem mutatható ki rákos sejt, és hamarosan újabb átültetésen esik majd át.

Az orvosok a történtektől függetlenül állítják, hogy a transzplantáció biztonságos, hiszen a donorok nagyon szigorú kivizsgáláson esnek át. Ám minimális esélye (1:10000-hez) így is van annak, hogy nem fedeznek fel valamilyen betegséget, amit így a donor átadhat. Kutaók szerint az átültetés után kapott immunszupresszánsok – amik elvileg a kapott szerv kilökődést előzik meg –  segíthetik a fel nem fedezett daganat terjedését, hiszen legyengítik a recípiens immunrendszereét, ami így nehezebben tud védekezni a rákos sejtek ellen. A szakemberek azt javasolják, hogy amennyiben a rák átterjed a donorról egy transzplantált betegre, fontolóra kell venni a donor szerveinek eltávolítását minden transzplantáltból.

sciencealert.com/blikkruzs