• csü. jan 9th, 2025

Amit a zöldhályog kialakulásáról tudni érdemes

Zöldhályog
A szemgolyóban két, folyadékkal teli csarnok van. A hátsóból az  elsőbe folyik a csarnokvíz a pupillán keresztül, majd egy elvezető csatornán távozik. Ha a csatorna elzáródik, zárt csarnokzugú zöld hályog(glaukóma), ha nem záródik el, de fokozódik a csarnokvíz termelődése, nyitott csarnokzugú zöld hályog alakul ki. Mindkét esetben megnő a szemnyomás.
       A glaukóma szintén családi halmozódást mutat. Akinek a családjában előfordult már a betegség, 35 éves kora fölött évente ellenőriztesse a szemnyomását!
Kialakulásának veszélyét növeli:
-40 év fölötti életkor,
-cukorbetegség,
-szteroidok szedése,
-stresszes életmód,
-szemsérülések és gyulladások,
-érbetegségek,
    Tünetei:eleinte a perifériás látás romlik, majd vakfoltok jelennek meg, amelyek növekednek. Sötétben rosszabbodik a látás, és fokozatosan romlik a szem alkalmazkodóképessége a hirtelen fényhez.
A zárt csarnokzugú glaukóma kialakulhat fokozatosan, de rohamszerűen is.Ez utóbbi heves fájdalommal jár, a szem kivörösödhet, hányinger, hányás kísérheti. Azonnali orvosi segítségre van szükség, mert hirtelen látásvesztés jöhet létre. A szemnyomást  rögtön csökkenteni kell: néha elegendő gyógyszerrel, ha viszont nem, akkor a szivárványhártyán apró lyukat ejtenek, vagy lézerrel lyukat égetnek az elvezető csatornahálózatba.
    Az esetek 90 százalékában nyílt zugú glaukóma fordul elő. Kezdeti tünetei nincsenek, de a szemorvos időben fölfedezheti a szemnyomás mérésével. A korai diagnózis és kezelés megmenthet a vakságtól, ezért 45 éves kortól kétévente szükséges ellenőriztetni a szemet. A gyógyszeres kezelés, amelyet panasz nélkül is alkalmazni kell az előírásnak megfelelően, csökkenti a csarnokvíz mennyiségét, vagy elősegíti távozását a szemből.