Ricinus
Ricinus communis
Népi neve: csodafa, csudafa, Jónás fája, kertiberzseny, ricinusz
Felhasználandó részei és hatóanyagai: A ricinusnak a magját használjuk gyógyászati célokra. Termőhelyének éghajlati viszonyaitól függően kis faként, bokorként vagy egynyári növényként ismerjük. A magjából hidegen vagy forrón sajtolják a jól ismert ricinusolaj.
Gyógyhatása: A ricinusolajnak nagyon erős hashajtó hatása van. Külsőleg az elszarusodott bőrréteg leválasztására vagy a korpa eltávolítására alkalmazhatjuk, mivel jól behatol a köztes rétegek közé.
Alkalmazása: A ricinusolaj természetes, de igen drasztikus hashajtó. A többi házilag alkalmazott hashajtó szerrel ellentétben használata inkább akut, mint krónikus székrekedésnél ajánlott. Az adagtól és az egyéni alkattól függően 2-8 órán belül többé-kevésbé erős bélkiürülés következik be, ezért ne tágítsunk a vécé közeléből. A hashajtó külsőleg korpa, száraz bőrkiütések és a lábsarok extrém elszarusodása esetén alkalmazzuk.
Ricinusolaj székrekedésre:
Vegyünk be 1-2 ek. ricinusolajat. Utána együnk meg egy szelet kenyeret vagy szopogassunk el egy szem cukorkát, hogy közömbösítsük az ízét. A hashajtó hatás kb. 2 óra múlva következik be.
Ricinus- avokádóolaj:
Keverjünk össze 1 tk. ricinusolajat 1 tk. avokádóolajjal és 1 tk. szójaolajjal. Egy kis ecsettel hetente kenjük be ezzel az olajjal a töredezett, berepezedett ujj- és lábkörmünket. Nemsokára újra fényes és egészséges lesz.
Ricinus-szezámolaj:
Keverjünk össze 1 tk. ricinusolajat 1 tk. szezámolajjal. Lábfürdő után a sarkunkról horzsakővel dörzsöljük le az elszarusodott rétegeket, és kenjük be az olajjal. Az olajkeverék megakadályozza a fokozott szarusodást.
Figyelmeztetés
Terhes nők és 12 év alatti gyerekek, valamint krónikus székrekedésben és bélelzáródásban szenvedők ne használjanak ricinusolajat.
A ricinust viszont szülés előtt a belek kiürítésére használják, hogy ezzel is könnyebbé tegyék a szülést. A hashajtást azonban meg kell beszélni a szülésznővel, önhatalmúlag nem szabad alkalmazni.