Tavaszi kankalin
Primula veris
Népi neve : báránylábvirág, kásavirág, kulcsvirág, Szent Péter kulcsa
Felhasználandó részei és hatóanyagai: A kankalinnak a virágját és a gyökerét használjuk gyógyászati célokra. A kankalin a szaponinok mellett flavonoidokat, illóolajat, cseranyagokat és kovasavat tartalmaz.
Gyógyhatása: A szaponinok a vegetatív idegrendszer révén izgatják a gyomornyálkahártyát, ezáltal enyhe émelygést váltanak ki, és serkentik a refluxot (felböfögés ). A tüdőben fokozódik a váladéktermelődés, ami elősegíti a letapadt váladék felköhögését.
Alkalmazása: A kankalintea fogyasztása főleg száraz köhögéssel járó meghűléseknél javallt, de köszvényre, reumára, migrénre, szívelégtelenségre , valamint álmatlanságra és szorongásra is ajánlják.
Tea:
Öntsünk le 1 csésze hideg vízzel 1 púpozott tk. szárított kankalingyökeret vagy -virágot, forraljuk fel, és 5-10 perc állás után szűrjük le. Naponta 3-4 csészényit fogyasszunk belőle.
Teakeverék:
Keverjünk össze 1 púpozott tk. szárított kankalingyökeret 1 tk. kakukkfűvel és 1 tk. ánizsterméssel. A keveréket törjük össze mozsárban, és forrázzuk le 1 csésze vízzel. Kb. 10 perces állás után szűrjük le. Naponta 2 csészényit fogyasszunk belőle.
Figyelmeztetés
A kankalinra érzékeny embereken a növény érintése helyi allergiás reakciót válthat ki, így ők semmilyen formában ne használjanak kankalint.