Berberis vulgaris
Népi neve: borbolyabokor, leánysom, sóskaborbolya, sóskafa
Felhasználandó részei és hatóanyagai:
A borbolya tűzpiros termését, valamint a levelét is használjuk. A termések C- vitaminban, gyümölcssavakban, ásványi anyagokban és nyomelemekben gazdagok, a levelek pedig alkaloidokat tartalmaznak.
Gyógyhatása: A tűzpiros termésben található C- vitamin fokozza szervezetünk ellenálló képességét. Ezenkívül enyhíti a terhességgel járó hányingert és étvágytalanságot. A levélben található alkaloidoknak szíverősítő hatást tulajdonítanak.
Alkalmazása: A borbolyából készült lekvárt vagy gyümölcslevet reggelinél rendszeresen fogyaszthatjuk étvágygerjesztőnek vagy a terhesség alatt jelentkező rosszullétek elkerülésére. A levelekből szíverősítő teát készíthetünk. Ezt viszont csak orvosi konzultáció után fogyasszuk, mivel többféle szívbetegség létezik, ráadásul a levelek túladagolása mérgezéssel járhat.
Tea:
Forrázzunk le 1 csésze vízzel 2 púpozott tk. szárított, összeaprított borbolyalevelet. Csak 5 percig hagyjuk állni, majd szűrjük le. Ha az orvos engedélyezi, naponta 1-2 csészényit fogyasszunk belőle.
Borbolyabogyóból gyümölcslé:
100 ml vízben főzzünk puhára 500 g teljesen érett borbolyatermést, majd passzírozzuk át szűrőn. A gyümölcspéphez adjunk 250-500 ml vizet vagy almalevet, édesítsük cukorral vagy mézzel, és töltsük steril, légmentesen zárható üvegbe. A gyümölcslevet hűtőszekrényben tároljuk, és minél előbb fogyasszuk el.
Borbolyalekvár:
100 ml vízben főzzünk puhára 500 g teljesen érett borbolyabogyót, majd nyomjuk át szűrőn. A gyümölcspéphez adjunk 500 g cukrot vagy más bogyós gyümölcsöt, esetleg szilvát, és főzzük lekvárrá.
Figyelmeztetés
A termésnek érettnek kell lennie, mert ekkorra bomlanak csak fel benne az alkaloidok. Az alkaloidokat is tartalmazó termések enyhén mérgezőek. Túladagolás esetén hányingert, hasmenést, orrvérzést, vesepanaszokat és levertséget okozhatnak.