Orvosi angyalgyökér
Angelica archangelica
Népi neve: angyalfű, angyelika
Felhasználandó részei és hatóanyagai:
Mint azt a neve is jelzi, a gyökerét használjuk gyógyászati célokra. Az angyalgyökér szárított, összeaprított gyökerei elsősorban illóolajokat, keserű- és cseranyagokat, valamint furanokumarinokat, gyantát, viaszt és pektint tartalmaz.
Gyógyhatása: Illóolajai a keserűanyagokkal együtt étvágygerjesztő, emésztésserkentő és görcsoldó hatást fejtenek ki.
Ezenkívül az epe kiválasztását is serkentik. Köhögés esetén görcsoldóan hat. Reumás panaszoknál pedig külsőleg alkalmazzák.
Alkalmazása: Étvágygerjesztően hat, ha evés előtt rendszeresen isszuk teáját.Görcsös gyomorpanaszokra is adják az angyalgyökérből készült teát. Kortyonként fogyasztva pedig enyhíti a köhögéses rohamokat. A reumás panaszokat csökkenti az angyalgyökeres fürdő vagy a fájó testrész kenőcsével való bedörzsölése.
Figyelmeztetés
Az angyalgyökérben található furano-kumarinok a bőrt fényérzékennyé teszik, s hogy az ultraibolya sugárzás ne okozzon bőrgyulladást, használata idején kerüljük a hosszú ideig tartó napozást.
Tea:
1 ek. szárított, finomra vágott angyalgyökeret 1 csésze vízben főzzünk 5 percig, majd hagyjuk állni 2-3 percig, és szűrjük le. Naponta 3 csészényit fogyasszunk belőle.
Bor:
50 g finomra összeaprított angyalgyökérre öntsünk 1 L fehérbort. Az egészet 5-7 napig hagyjuk állni, majd szűrjük le. Jól zárható üvegben tároljuk. Emésztési panaszok esetén 1 portói borospohárnyit igyunk belőle.
Teljes fürdő:
Az egész testünket beborító fürdőhöz 100 g szárított, finomra aprított angyalgyökeret adjunk 1 L vízhez, és főzzük kb. 15 percig, majd szűrjük le, és a főzetet öntsük a forró fürdőhöz. A reumás betegek hetente kétszer vegyenek fürdőt. A fürdés kb. 15 percig tartson.