Az árstopot a kormány legutóbb október 1-jéig hosszabbította meg. Raskó György szerint ha megszűnik az élelmiszerárstop, akkor
1300-1400 FORINTRA DRÁGULHAT MAJD AZ ÉTOLAJ.
A közgazdász mindemellett azt valószínűsítette, hogy az árstopot nem azonnal, hanem fokozatosan, lépésről lépésre fogja megszüntetni a kormányzat, de az áremelkedés még így is hatalmas terhet jelent majd a vásárlóknak.
„Lényegében mindennek az ára emelkedni fog. Jelen pillanatban olyan élelmiszerek vannak az ársapka alatt, amelyek ára a szomszédos országokban 40-50 százalékkal magasabb – vázolta a helyzetet, utalva arra, hogy az étolaj drágulhat majd a legnagyobb mértékben, 70-80 százalékkal.
Az árstopos termékek közül egyedül a liszt az, amelynek várhatóan nem fog tovább emelkedni az ára – fejtette ki Raskó György az RTL-nek nyilatkozva. Az agrárközgazdász a minap egy másik interjúban beszélt arról, hogy milyen mértékben drágultak és drágulnak Magyarországon azok a termékek, amelyeket az árstop nem érint.
A szakértők szerint további élelmiszer-áremelkedés várható, ennek ellenére eljött az ideje, hogy a bizonyos élelmiszereken lévő ársapkákat megszűntessék.
Ezeket látta már?
- Győrfi Pál fontos dolgokra figyelmeztetett az iskolakezdéssel kapcsolatban – videó
- Önnek sem jutott jegy a magyar-olasz meccsre? Az MLSZ kivizsgálta az ügyet: ezt ígérte az értékesítést végző cég
Az ATV Start című műsorában Éder Tamás, a Felelős Élelmiszergyártók Szövetségének elnöke és Máhr András, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének főtitkárhelyettes arról beszélt, hogy a hatósági árakat már nem lehet fenntartani, ez eredetileg egy ideiglenes lépés lett volna, de fél év az már túl van az ideiglenesség határán.
Máhr szerint egész biztos, hogy a következő időszakban tovább emelkednek majd az élelmiszer árak. Kiemelte, hogy az állam minden egyes megvásárolt termék árának egyharmadát elveszi. A 27 százalékos áfa mellett ugyanis még ott van az extraprofit-adó is, ami gyakorlatilag még négy százalékot jelent.
A szakember azt mondta, Németországban és Hollandiában már pedzegetik, hogy az élelmiszereken ne legyen áfa, Máhr szerint a 27 százalékos forgalmi adót itthon is le kellene vinni 5 százalékra, mert az áfa önmagában is egy árgerjesztő adó.
Éder Tamás, a Felelős Élelmiszergyártók Szövetségének elnöke a témához hozzászólva azt mondta, néhány éve bizonyos termékek áfáját már csökkentették, akkor meg is mutatkozott, hogy ez az intézkedés lefelé viszi az árakat is, mert a verseny kikényszeríti a kereskedőktől, hogy olcsóbban adják az adócsökkentett árucikkeket.
Az élelmiszerek ára a világpiaci hatásoktól emelkedik főleg, de arról, hogy az EU-ban Magyarországon emelkednek a leginkább, ahhoz a forint-euró árfolyam is hozzájárul. A munkabérek is emelkedtek, at energiaárak hatalmasat ugranak most, emiatt a termelők is emelni kénytelenek áraikon, ez az emelés most 50 százalék körül van. Ezek együttes, drasztikus hatása a fogyasztói árakban még nem is jelent meg.
Éder szerint a tudatosabb vásárlás jelei már elkezdődtek, egyre lejjebb léptek a fogyasztók, már a középső polcok helyett az alsókból választanak, és ez a folyamat csak gyorsulni fog Éder szerint. Úgy véli, a következő időszakban egyre kevesebb élelmiszert fognak vásárolni az emberek.
A hatósági árakról mindkét szakember elmondta, hogy tarthatatlanok és az intézkedés már jóval túllépett az ideiglenesség határán.
index/blikk