Tejsavó
Felhasználandó részei és hatóanyagai: A tejsavó a sajtgyártás mellékterméke. A kocsonyás állagú sajtot a gyártás során centrifugállással szilárd és folyékony összetevőire választják szét. Ekkor képződik egy tejszerű, átlátszó folyadék: a tejsavó, amely igen gazdag tejsavófehérjékben, B- vitaminokban és ásványi anyagokban, pl. kalciumban, káliumban és nátriumban.
Gyógyhatása: A tejsavóban található fehérjék szerkezetükben igen hasonlítanak az emberi táplálkozásban létfontosságú fehérjék szerkezetére, ezért nagyon magas a biológiai értékük. Ez azt jelenti, hogy nem szükséges belőlük sokat fogyasztanunk, mégis a megfelelő fehérjéket juttatjuk a szervezetünkbe. A tejsavó többféle B- vitamint is tartalmaz, amelyre szervezetünknek stressz és feszültség esetén fokozott mértékben van szüksége.
Alkalmazása: A tejsavókúrát szívesen használják fogyasztáshoz és salaktalanításhoz. A fehérjéinek magas biológiai értéke miatt az izomszövet nem gyorsan bomlik le.
Böjtölés tejsavóval:
Minden hónapban 1-2 napig fogyasszunk 1,5 2 l tejsavót 5-7 adagban. Emellett fogyaszthatunk egy kis gyümölcsöt is. A kúra alatt lehetőleg kapcsolódjunk ki, pihenjünk, ezért tanácsos hétvégére hagyni. Ha szomjasak vagyunk, ásványvizet vagy gyógyteát fogyasszunk. A tejsavós böjtöléssel szervezetünket elsősorban salaktalanítjuk.
Tejsavós ivókúra:
A tejsavós ivókúra 10 napos böjtkúra, amelynek során naponta 3 l tejsavót kell fogyasztani több kisebb adagra szétosztva. A változatottság kedvéért cukor nélküli gyümölcslevet is keverhetünk a tejsavóhoz. A kúra során a szilárd táplálékról lehetőleg mondjunk le.
Mérsékelt tejsavókúra:
Egy – két héten át naponta igyunk meg 1 l tejsavót, és ezzel egyidejűleg együnk sok gyümölcsöt és zöldséget. Ezenkívül csak zsírszegény, teljes értékű ételeket fogyasszunk. Naponta legalább 2 l folyadékot vegyünk magunkhoz gyógytea vagy ásványvíz formájában.
Javaslat
Ne fogyasszunk olyan tejsavókészítményeket, amelyek aromát vagy gyümölcsöt tartalmaznak, mert bennük túl sok a cukor. A cukrot pedig tiltják a böjtkúrák.