• szo. nov 16th, 2024

Hátborzongató részletek: ezért tört ki Gyárfás Tamás és Fenyő János véres háborúja

Amit évek óta csak pletykákból lehetett hallani, most lassan valósággá válni látszik: Gyárfás Tamást kedden meggyanúsították, hogy ő volt a felbujtó Fenyő János egykori médiacézár meggyilkolása ügyében.

Mint a Blikk megírta, kedden gyanúsítottként hallgatták ki, majd őrizetbe vették a Magyar Úszó Szövetség volt elnökét, Gyárfás Tamást Fenyő János 1998-as meggyilkolása ügyében. Fenyőt Budán, a nyílt utcán, gépfegyverrel ölték meg, miközben a médiavállalkozó a kocsijában várakozott a pirosnál. Aki a ravaszt meghúzta, már megvan: Jozef Rohácot ítélték el ezért. Nemrég a rendőrség bejelentette, a börtönben ülő P. Tamást meggyanúsították, szintén mint felbujtót, most pedig őrizetbe vették Gyárfást is.

De hogy indult Fenyő és Gyárfás háborúja? Ezt szedte össze a hvg.hu:

A cikk szerint 14 éve megnevezte az akkor már évek óta halott Fenyő János bizalmasa, Perczel Tamás azt a három embert, akinek érdekében állhatott a vállalkozó halála. A haldokló Perczel élete utolsó interjújában Gyárfás nevét is kimondta. A nyomozóknak viszont nem volt elég bizonyítékuk ellene. Most állítólag van: egy hangfelvétel P. Tamás és Gyárfás beszélgetéséről.

Fenyő és Gyárfás háborúja állítólag a Nap-kelte című egykori népszerű reggeli beszélgetős tévéműsor jogai miatt indult. Fenyő magánháborút indított a műsorért, amelyet Székely Ferenc hozott létre a 90-es évek előtt, majd pénzügyi nehézségek adódtak, és akkor szállt be az üzletbe Gyárfás Tamás. Gyárfás a műsor reklámidejét értékesítette, óriási sikerrel, cserébe tulajdonrészt kapott.

1994-ben aztán az alapító Székely Ferenc létrehozta a Nap TV-t, a reggeli műsor csapatából pedig részvénytársaságot csinált Stáb Rt. néven, amely mögött fellelhető volt Fenyő vállalkozása, a Vico. Sőt, később a Vico tulajdonába kerültek a részvények is. Gyárfás azonban kimaradt a bizniszből, Székely ugyanis állítólag megorrolt rá, mert Gyárfás látványos gazdagodása miatt úgy érezte, a vállalkozó becsapta.

Elvileg Fenyő és Gyárfás is szeretett volna magántévét birtokolni, s Gyárfás akkori szavaiból arra lehet következtetni, hogy terveinek Fenyő tett keresztbe – írja a hvg.hu az ÉS akkori cikke alapján. Fenyő Jánosé volt a Népszava, a lapban pedig sok cikk jelent meg Gyárfás ügyeiről.

A HVG már 2006-ban írt arról, hogy Fenyő információkat gyűjtetett Gyárfás gazdasági kapcsolatairól is, illetve a Gyárfás cégeinek adóügyeiben indult, elakadt rendőrségi nyomozásokról is. Fenyő állítólag az akkori belügyminiszternek, Kuncze Gábornak és másoknak is elmondta, amiket megtudott, ám ezen iratok létezését később minden érintett tagadta.

A másik kényes pont az úszószövetségi elnöki poszt volt: a Fenyő Vico nevű cége által kiadott Népszava az 1996-os atlantai olimpiát követően arról írt, hogy az atlantai olimpiára hamisított eredménnyel jutott ki több úszó. Gyárfás akkor azt mondta, nem tud semmit az egészről, le is mondott posztjáról, de újraválasztották az úszószövetség elnökének.

A számos, egymás cégei ellen indított per- és nyilatkozatháború gyakorlatilag eredménytelen maradt, igaz, 1996-ban a bíróság Gyárfás javára döntött a Nap-kelte jogait illetően. Ekkor állítólag a két vállalkozó kibékült, s ügyvédeik megállapodtak, hogy minden, egymás ellen tett feljelentést visszavonnak. Ez másfél hónappal Fenyő meggyilkolása előtt történt. 1999-ben Gyárfás az Élet és Irodalomnak azt nyilatkozta, még életében kibékült Fenyő Jánossal, sőt, négy nappal a halála előtt az újságíróbálon kezet is fogtak.

A NAP TV-vel 1999-ben, az első Orbán-kormány idején az MTV nem hosszabbított szerződést. A műsor a TV3-ra, majd az ATV-re költözött, de a 2002-es újabb kormányváltáskor valahogy ismét visszakerült az MTV-re. Ebben az évben Gyárfás vagyonát már 2,5 milliárd forintra becsülték.

2009-ben aztán végleg elbukott a NAP TV, Gyárfásnak állítólag megromlott a viszonya a Fidesszel. Gyárfás túlélésének a kulcsa ekkor a tévés üzletekkel párhuzamos sportvezetői karrierje volt. Valóban sokat tett a magyar úszósportért, komoly nemzetközi versenyeket hozott Magyarországra, a csúcs a 2017-es vizes vb volt. Gyárfás végső sikere azonban nem jött el: le kellett mondania a Hosszú Katinkáék által kirobbantott botrány után. Gyárfás ekkor eladta a korábban sikeres NAP Tv központi épületét is, amit Mészáros Lőrinc vett meg. (További részletek a hvg.hu-n)

forrás