Retek
Raphanus sativus
Más neve : fekete retek, kerti retek, réparetek
Felhasználandó részei és hatóanyagai: Meghúsosodott karógyökerét használjuk gyógyászati célokra. Hatóanyagai közül elsősorban az illóolajokat, a mustárolajglikozidot, a raphanolt és a C- vitamint kell megemlíteni.
Gyógyatása: A kéntartalmú illóolajok serkentik az epe termelődését és ürülését, ezáltal akadályozzák az epekő- és az epehomok- képződését is, valamint gyorsítják a máj – és epehólyag- gyulladás gyógyulását. A mustárolaj- glikozid köhögésnél nyákoldó és köhögéscsillapító hatást fejt ki.
Alkalmazása: A fekete retket gyógynövényként préselt lé vagy szirup formájában alkalmazzuk. Az epebántalmakat 4 hetes retekkúrával kell kezelnünk. Naponta 4 pohár reteklevet kell fogyasztanunk. Az érzékeny gyomrúak előtte feltétlenül egyenek egy szelet fehér kenyeret, és semmi esetre se igyanak éhgyomorra reteklevet. A retekszirupot köhögésre, főleg száraz köhögésre, valamint szamárköhögésre ajánlják.
Reteklé:
Mossuk meg a retket, hámozzuk meg, és préseljük ki léfacsaróban. Frissen fogyasszuk, mert ekkor a leggazdagabb hatóanyagokban. Egyébként a friss reteklevet hűtőszekrényben tárolhatjuk.
Retekszirup:
Mossuk meg a retket, hámozzuk meg, és vágjuk hosszában félbe. A közepébe vájjunk egy lyukat, és töltsünk bele mézet. Hagyjuk állni néhány órán át, majd a reteklével átivódott mézet töltsük egy tiszta lekvárosüvegbe, és naponta többször fogyasszunk belőle egy teáskanálnyit.
Figyelmeztetés
Gyomorhurut ( gastritis ), gyomorfekély és epekő, illetve az epeutak elzáródása esetén ne fogyasszunk fekete retket !
Javaslat
Ha hetente rendszeresen fogyasztunk fekete vagy hónapos retket, akkor megelőzhetjük az epekőképződést.