• szo. febr 1st, 2025

Ezért lépne ki Orbán az Európai Unióból!

A héten Lázár János miniszter és Kovács Zoltán kormányszóvivő is azt nyilatkozta, hogy esetleges mostani népszavazáson nem tudnának igennel szavazni Magyarország EU-tagsága mellett.

A miniszterelnök szerdán Brüsszelben arról beszélt, hogy mindenkinek jobb lenne, ha nem lenne semmilyen népszavazás az EU-tagságról, a betelepítési kvótáról viszont szerinte nagyon is kell népszavazást tartani.

A sajtótájékoztatón újra elismételte, hogy a migráció elhibázott uniós kezelése szerinte döntő volt a brit kilépésről szóló népszavazáson. Ugyanakkor elismerte, hogy a britek bevándorlás (immigration) alatt egyáltalán nem csak a Közel-Keletről érkező háborús menekülteket értik, hanem a Dél- és Közép-Kelet-Európából beáramló munkavállalókat, így a magyarokat is – emlékeztet az Index.

Azzal érvelt, hogy az EU alapját a tagállamok adják, nem az EU-s intézmények. Az EU nem Brüsszelben van, hanem a 27 tagállamban, Brüsszel csak a tagállamok együttműködési helyszíne.

Felvetette, hogy máig nincs tisztázva, hogyan akarják közösen kezelni a menekültválságot a tagállamok, azaz az EU. Ha az cél, hogy a menekülteket az EU külső határán állítsuk meg, ellenőrizzük, majd önkéntes alapon fogadjuk be, mint ahogy mi szeretnénk, akkor Orbán Viktor a legteljesebb mértékben uniópárti. Ha az a cél, hogy beengedünk minden menekültet, és utána próbáljuk szétosztani őket, akkor Orbán Viktor minél kevesebb Európát akar – írják a cikkben.

Magyarország az EU tagja, népszavazással lépett be a közösségbe, és semmilyen kezdeményezés nincs az asztalon, ami a kilépést szorgalmazná – jelezte. Nem ismert olyan komolyan vehető javaslat, ami megkérdőjelezné hazánk uniós tagságát – tette hozzá.

Vagyis Orbán Viktor meglehetősen árnyalt választ adott Brüsszelben, amelyből nehéz lenne egyértelműen megállapítani, áll-e valamelyik oldalon, és ha igen, melyiken.