• szo. febr 1st, 2025

Brit kilépés: Kiderült mikor küldik haza a kint dolgozó magyarokat

2018 vége felé válhat véglegessé a brit kilépés. Akkor elképzelhető, hogy több 10.000 magyarnak kell majd elhagynia Nagy-Britanniát.

Európai Unióból való kilépésre voksolt a britek többsége csütörtökön a kérdésről tartott népszavazáson. A hivatalos eredmények bejelentése után lemondott posztjáról David Cameron kormányfő, azonban ez csak apró változás ahhoz képest, ami ezután következhet az Egyesült Királyság és Európa életében.

A kint dolgozó magyarok sem lehetnek nyugodtak. A hatalmas bizonytalanság közepette egyvalami biztosnak tűnik: az Egyesült Királyságban dolgozó uniós állampolgároknak, így a magyaroknak sem kell tartaniuk attól, hogy hamarosan el kell hagyniuk az országot.

Mivel David Cameron miniszterelnök lemondásakor bejelentette, hogy utódja kezdeményezi majd az Európai Unióból való brit kilépést, így akár még hónapokig is várni kell a kétéves procedúra elindulására. A tárgyalási folyamat alatt hatályosak maradnak az uniós jogszabályok, vagyis nem lesznek azonnali változások az uniós, így a magyar állampolgárok élet- és munkakörülményeiben.Nem módosul az utazást, az áruszállítást és a kereskedelmet érintő szabályozás sem.

Nehéz lesz munkához jutni

Nagy a bizonytalanság az uniós munkavállalók távolabbi jövőjét illetően. A brit kormány már több területen is korlátozásokat vezetett be, és további szigorítások várhatóak az EU-n kívüli NagyBritanniában.

A Brexit-pártiak egyik korábbi elképzelése szerint a jövőben az ausztráliai elbírálási rendszerhez hasonló, pontozásos módszeren alapuló bevándorlási szabályozást alkalmaznának az EU tagállamokból érkező munkavállalókkal szemben. Ez véget vetne a jelenlegi szabad munkavállalásának. Hogy pontosan milyen feltételekkel vállalhatnak majd munkát az uniós állampolgárok a kilépés után, az a tárgyalások során dől el.

A szabályozást jelentősen befolyásolhatja az is, hogy az EU milyen követelményeket állít majd a briteknek a szabad piacához való hozzáférésért cserébe. A népszavazási döntés a kint tanuló és az ezt tervező magyarokat sem érinti egyelőre.

Ha két év alatt meg is történne a kilépés, a már tanulmányaikat folytatókra még a jelenlegi szabályok vonatkoznának.

Emelkedhet a tandíj

 

Hogy utána mi történik, és mi lesz a Nagy-Britanniában tanulmányokat tervező európai fiatalokkal, azt most még nem lehet tudni. Erről a tárgyalásokon fognak dönteni.

Elképzelhető, hogy a kilépési megállapodás nem változtat majd a felsőoktatási szabályozáson, és az uniós diákok a britekkel azonos feltételekkel felvételizhetnek majd az egyetemekre. Persze ennek ellenkezője sem kizárt. Az is lehet, hogy az uniós hallgatók jelenlegi 9 ezer fontos tandíja, amelyhez kedvezményes  diákhitel és szociális támogatás is igényelhető, az unión kívüliekre vonatkozó 24 ezer fontra emelkedik. Ahhoz állami támogatás sem jár.