A Kormányinfón Gulyás Gergely jelezte, a kormány még további védelmi intézkedésekről is dönthet.
Csütörtök délelőtt a Miniszterelnökséget vezető miniszter a Kormányinfón ismertette a legfrissebb járványügyi korlátozásokat, de jelezte, a kabinet ülése még nem ért véget, nem mindenről döntött, és amiről nem, arról pénteken tesz bejelentést Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth rádióban.
Ismertté vált egyebek között, hogy
- az óvodákat és az iskolákat bezárják április 7-ig
- az üzleteket március 8-tól március 22-ig, kivétel az élelmiszerbolt, a drogéria, a patika és a benzinkút
- március 8-tól 22-ig minden szolgáltatás szünetel, kivéve a magán-egészségügyi szolgáltatások
- a konditermek is bezárnak, az igazolt sportolók eseményei zárt kapuk mögött lehetnek
- a parkok, arborétumok nyitva lehetnek, a szabad téri sporttevékenység másfél méteres védőtávolsággal lehetséges
- a maszkhasználat mindenhol kötelező
- szigorodik a határátlépés
Maradt azonban néhány kérdés, amelyről dönthet a kormány, és beszámolhat majd róla a miniszterelnök.
Ilyen lehet például a kijárási korlátozás kiterjesztése: jelenleg este nyolc és hajnali öt óra között van kijárási tilalom, de több környező országban is érvényben vannak további korlátozások, például a megyék vagy járások közötti közlekedés tilalma. Az is elképzelhető, hogy a kijárást napközben is korlátozzák.
Emellett felvetődött, hogy szigoríthatják a maszkviselést: a szlovák példa alapján itthon is kötelezővé tehetik az FFP2-es maszkok viselését zárt térben.
Egyelőre nem ismert a digitális oktatásra való átállás rendje, ennek a részleteit is ismertetni kell, és azt sem tudni, hogy milyen ügyeleti rendszert vezetnek be azoknak, akik nem tudják megoldani általános iskolás vagy óvodás gyermekük felügyeletét. Aztán kérdés, hogy a bölcsődések járhatnak-e továbbra is közösségbe, illetve hogy lesz-e ügyelet azoknak, akik nem tudják megoldani a gyerekfelügyeletet.
A szolgáltatások korlátozásának a részletei is érdekesek lehetnek, például leáll-e az éttermi házhozszállítás, marad-e az elvitel az éttermekből, és az is kérdés, hogy mi lesz az állami egészségügyben, mely ellátások korlátozására lesz szükség. Az állami szolgáltatások helyzete is kérdéses, működnek-e a bíróságok, az okmányirodák, kormányhivatalok, más ügyfélszolgálatok.
Az üzletek bezárása kapcsán kérdéses, hogy például a piacok nyitva lesznek-e, mi lesz a postákkal, kinyitnak-e a bankfiókok. Működhetnek-e az autószervizek, nyitva lesz a virágbolt nőnapon – ezek is mind válaszra várnak. (Időközben kiderült, hogy a kaszinóknak be kell zárniuk, de a dohányboltok és a benzinkutak nyitva maradhatnak.)
Nem került szóba most, hogy visszatér-e valamilyen formában a tavalyi idősidősáv.
Az is válaszra vár, hogy mi lesz az istentiszteletek, az esküvők és a temetések sorsa a következő két hétben.