• szo. nov 23rd, 2024

Megvan a dátum! Ekkor dobhatjuk el VÉGRE a maszkot!

Azok a vakcinák, amelyeket az Európai Gyógyszerügynökség engedélyezett: biztonságosak – hangsúlyozta Rusvai Miklós víruskutató az M1 kedd esti műsorában. A szakember ugyanakkor jelezte: a maszk viselésére addig szükség lesz, „amíg a nyájimmunitást el nem érjük”.

A koronavírus elleni oltóanyagok közül kedden Magyarországra is érkezett Pfizer- és Moderna-vakcinákról azt mondta: hatóanyaguk lényegében ugyanaz, egyéb összetevőikben, a konzerváló, stabilizáló szerekben különböznek.

Ez az oka, hogy a Pfizer érzékenyebb, a Moderna viszont valamivel ellenállóbb, utóbbi csak mínusz 20 Celsius-fokos hűtést igényel.

 

A Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában elhangzott, tömeges oltásra  márciustól lehet számítani, akkortól összesen 25 oltópont várja majd azokat, akik jelentkeztek. Egy kérdésre válaszolva hozzátette: remélhetőleg a nyár hozhat könnyítéseket, akkorra lehet olyan mértékű az átoltottság, hogy a maszkviselésre már nem lesz szükség, de a személyes higiéniára, kézmosásra és távolságtartásra azután is ügyelni kell.



Nyájimmunitásról akkor lehet beszélni, ha a vírus nem tud terjedni, mert lényegében nem talál olyan embert, aki fogékony lenne rá.

Korábban Szlávik János infektológus, a Dél-pesti Centrumkórház főorvosa is arról beszélt, hogy nyárra elérjük a veszélyeztetett csoportok védelmét, és aki be van oltva, nem kapja el a fertőzést, vagy ha el is kapja, nem betegszik meg súlyosan, nem kerül kórházba.

Nyíregyháza, 2020. december 27.
Leszkoven János, a Covid-intenzív részleg egyik vezetõ fõorvosa megkapja a koronavírus elleni oltóanyagot a nyíregyházi Jósa András Oktatókórház szakrendelõjének épületében kijelölt dolgozói oltóponton 2020. december 27-én. Ezen a napon az Európai Unió (EU) tagállamaiban megkezdõdött a lakosság koronavírus elleni összehangolt beoltása. Magyarországon elsõként az egészségügyi dolgozók kapják meg a Pfizer és a BioNTech által kifejlesztett vakcinát.
MTI/Balázs Attila



Az oltás menete

* Aki szeretné beoltatni magát, regisztráljon, azok fognak meghívást kapni a legközelebbi oltópontra, akik regisztráltak.

* Az oltásra jelentkezőnek ki kell töltenie egy adatlapot és beleegyező nyilatkozatot.

* Az adatlap és az egészségi állapot alapján az oltóorvos dönt arról, az adott jelentkezőnek beadható-e a vakcina. 16 éven aluliakat, állapotos nőket, a vakcina bármely összetevőjére allergiásakat és lázas akut betegeket nem oltanak.

* Az oltás beadását követően 25-30 percre megfigyelésre az oltóponton kell maradni, minden, először felvett oltást követően ez a gyakorlat.

* Az oltásról a beoltott igazolást kap.

Aki volt covidos, az is regisztrálhat

Felmerült, hogy azok, akik átestek a fertőzésen, beoltathatják-e magukat, érdemes-e. Erre egyrészt Merkely Béla professzor, a Semmelweis Egyetem rektora adta meg a választ, aki azt mondta: még két hónapot vár, azután ő is felveszi az oltást, tudniillik egy hónapja elkapta a vírust.

 

Galgóczi Ágnes, a NNK járványügyi főosztályának vezetője pedig azt mondta, érdemes beadatni az oltást azoknak is, akik korábban fertőzöttek voltak, a betegség lefolyása után három hónappal.

Ripost.hu