Magyarország — Közzétették a hivatalos koronavírus-honlapon azt a táblázatot, ami hazánkban az elhunytak korát, alapbetegségeit és nemét mutatja meg.
Fény derült arra is, hogy megyéinkben hányan fertőződtek meg. A legtöbb beteg Budapesten van, tegnap 232, a második helyen Pest megye áll 98 beteggel. A sorban Győr-Moson-Sopron megye következik 26, majd Szabolcs-Szatmár-Bereg megye 25 fertőzöttel. A legalacsonyabb számok egyelőre Heves (3), Békés (3), Nógrád (5) és Jász-Nagykun-Szolnok (5) megyében vannak. A Blikk most annak járt utána, mi az oka a nagy különbségeknek.
Településre vagy megyére lebontva az Európai Unió országaiban már hetek óta frissítik az adatokat a koronavírusos esetekről, de az Egyesült Államokban is meg lehet tekinteni, hol laknak a betegek. Olaszországban Lombardia magasan, több mint 43 ezer fertőzöttel kiemelkedő, míg az USA-ban a fertőzöttek mintegy fele New York államban él. Turisztikailag mindkét terület a leglátogatottabbak közé tartozik, a repülőtereik forgalmáról nem is beszélve.
Ócsai Lajos járványügyi szakértő szerint az adatok alapján megállapítható, hogy a nagyvárosokban, turistaközpontokban élők, valamint az átmenőforgalommal terhelt települések vannak leginkább kitéve veszélynek.
– Az országban három nagy klinikai központ működik, Budapesten, Pécsen és Szegeden. Feltehetően a legtöbb mintavétel ezeken a helyeken történik meg, ami azt jelenti: nagyobb eséllyel diagnosztizálnak valakit koronavírussal – kezdte a szakember. – A járványok, fertőző betegségek a nagyvárosokban terjednek a legjobban, hiszen nagyobb a népsűrűség, ráadásul most egy légúton terjedő vírusos megbetegedésről van szó, amire fogékonyabbak az emberek. Emellett Budapest statisztikáját valószínűleg a repülőtér utasforgalma is alakította – folytatta Ócsai, hozzátéve: a számok alakulásában nagy szerepet játszanak a határátkelők is. Az ingázók például engedélyt kaptak arra, hogy a határ mellől átjárhassanak dolgozni a környező országokba. A szakember szerint az sem véletlen, hogy a forgalmasabb keleti, nyugati, illetve déli határátkelőkkel rendelkező megyékben magasabb a fertőzöttek száma, a vírust ezeken a helyeken nagyobb eséllyel hurcolják be.
A koronavírusba április 1-ig 8 nő és 12 férfi halt bele Magyarországon. A hivatalos honlapon egy táblázat azt is mutatja, milyen alapbetegségei voltak az elhunytaknak. Ennek eredménye alapján úgy tűnik, a szív- és érrendszeri betegségben szenvedők, magas vérnyomással küzdők vannak a legnagyobb veszélyben, de egy vesetranszplantált, valamint daganatos beteg sem élte túl a fertőzést.
Müller Cecilia országos tiszti főorvos az operatív törzs sajtótájékoztatóján megerősítette, hogy a koronavírus magyar áldozatai szinte mind olyan népbetegségben szenvedtek, mint például a magas vérnyomás. A magyar lakosság felének van valamilyen szív- és érrendszeri problémája, ami azért aggasztó, mert minden krónikus megbetegedésben szenvedő esetében nagyobb eséllyel zajlik le súlyosabb tünetekkel, következményekkel a koronavírusos betegség.
Így védekezhetünk
Fontosak az óvintézkedések. Bárhova is megyünk, vigyünk egyszer használatos törlőkendőt, arra az esetre, ha meg kell érintenünk egy kilincset, kaputelefont, csengőt. Falus Ferenc volt országos tiszti főorvos korábban azt tanácsolta: papír zsebkendőbe vagy a könyökünkbe tüsszentsünk, alaposan mossunk kezet naponta többször, tartsunk legalább két méter távolságot másoktól, ha az utcára megyünk, ne nyúljunk az arcunkhoz. És, ha csak lehet, maradjon otthon!