Csütörtök reggelre 585-re nőtt a magyarországi koronavírus fertőzöttek száma, továbbá ismét elhunyt egy beteg. A friss tudnivalókról, intézkedésekről az operatív törzs 11 órakor tartott tájékoztatót.
A sajtótájékoztatón elhangzott:
Müller Cecília országos tisztifőorvos:
585 főre emelkedett a regisztrált betegek, 21-re az elhunytak száma az elmúlt 24 órában. A legutóbbi áldozat egy 70 éves férfi, szív- és érrendszeri, illetve anyagcsere-betegségekkel.
Növekszik a gyógyultak száma is: 42 ember gyógyult meg a betegségből.
Növekszik a mintavételek száma, minden gyanús esetet és szoros kontaktusaikat is tesztelik.
Az elmúlt napokhoz képest változott a helyzet: egyértelműen növekszik a fertőzöttek száma, ez minden megyére és településre vonatkozik.
Számos alkalommal már nem is lehet megmondani,ki, kitől kapta el a betegséget. A fertőződés lehetőségét minden lehetséges eszközzel akadályozzuk meg. Az emberek ne találkozzanak, vagy csak csak minimális szinten, emellett tartsák a távolságot, továbbá csak akkor hagyják el az otthonaikat, ha kell.
Ilyen eset, ha munkába kell menni: akinek van saját autója, azt használja. Ha utasai vannak, azok egészségesek legyenek és a hátsó ülésre üljenek. A lehető legrövidebb úton menjenek. A kocsiban fertőtlenítő kendővel minden felületet töröljenek át, amit trendszeresen megérintenek: kormány, kilincs, rádió, fedélzeti computer gombjai.
Ha ki és beszállunk az autóból, az első dolgunk szappanos, melegvizes kézmosás legyen, a kezünket pedig töröljük át fertőtlenítő géllel.
Hasznos és praktikus a kerékpáros munkába járás, ez is távol tart a közösségtől, ráadásul a mozgás egészséges.
Ha mégis muszáj tömegközlekedéssel menni, minél rövidebb időt töltsünk a várakozással, akkor menjünk az utcára, amikor már feltétlenül szükséges ott lenni a jármű érkezése miatt. A megállóban és a járműben is tartsuk a másiktól a másfél métert. A kapaszkodókat papírzsebkendővel fogjuk meg, leszállás után rögtön dobjuk szemetesbe a zsebkendőt. Haza vagy a munkahelyen megérkezve mindig mossunk kezet.
Számítógépeink klaviatúráját, laptopot, telefont naponta töröljük, az irodai kilincseket, a lift gombjait, a szekrények kilincseit fertőtlenítsük.
Lakatos Tibor, az operatív törzs ügyeleti központjának vezetője:
Összesen már több mint 10 ezer ember van hatósági házi karanténban: 10668 lett a mai nappal. 78417 ellenőrzés volt, 418 esetben találtak szabálytalanságot a karantén ellenőrzésekor. Az üzletek esetében a nyitvatartási szabályokat ellenőrizték, itt is találtak szabálytalanságot. 1187 figyelmeztetés, több tucat helyszíni bírság és száznál több feljelentés történt a kijárási korlátozások megszegői miatt. Vannak visszaesők és gyakori, hogy fiatalok gyülekeznek, verődnek csoportokba.
32 esetben büntetőeljárás indult rémhírterjesztés miatt, 22-ben közveszéllyel fenyegetés miatt, 29-ben pedig csalás miatt. Ez utóbbi kapcsán Lakatos Tibor megjegyezte, sokan próbálják kihasználni a helyzetet, mindenki figyeljen oda a csalókra.
Szlovénia és Magyarország között újabb határátkelőhelyet használhatnak az ingázók, most már Bajánsenyén is át lehet járni dolgozni, a megfelelő szabályok betartásával.
Kérdésekre adott válaszok:
- Orvosszakmai kérdés, a klinikus dönt, hogy mely kezeléseket lejet elhalasztani, miket nem, de fontos, hogy a szakmai kollégiumok által kiadott állásfoglalást tanulmányozza az érintett orvos, aki a saját tudása, a beteg ismerete és a beavatkozás iránya alapján dönt.
- Jelenleg is folyamatban van hazai gyártású védőeszközök felhasználása, új gépsorokat is beállítanak a BVOP-nál. Szájmaszkokat, a jövőben pedig mosható maszkokat is gyártanak majd.
- A genetikai háttér befolyásolhatja, hogy elkapjuk-e a vírust? Válasz: ez a kutatókat is foglalkoztatja. Természetesen befolyásolja a genetikai állományunk, milyen sérülékenyek vagyunk, milyen tulajdonságaink vannak, milyen az immunrendszerünk, de ez még egy nyitott, ugyanakkor tényleg fontos kérdés. Ebből fogunk ismeretet szerezni arról, hogy egy fertőződést követően kialakul-e védettség, és az milyen tartós lesz, valamint, hogy egy újabb fertőzéssel miként nézhetünk szembe.
- Kiadták a koronavírus kézikönyvét, az orvosok a kezelést is ez alapján végzik, a könyv tudósok, szakemberek, orvosok közreműködésével, a világban felhalmozott eddigi tudásanyag alapján készült.
- A balatonfüredi szívkórházban, avagy a farkasgyepűi tüdőgyógyintézetben lévő betegek mennyire veszélyeztetettek? Válasz: a két helyen kezelt betegeket rendkívüli módon védeni kell, ugyanis a magas kockázatú csoportba tartoznak. Ezekben az intézetekben szigorú szabályokat tartanak be, az új betegeket elkülönítik.
- A börtönökben vannak különös intézkedések? Válasz: már a járvány kezdeti szakaszában bevezettek ilyeneket. Újraszabályozták a börtönök elhagyásával kapcsolatos előrásokat és a külső helyeken munkát is. Van a büntetés-végrehajtásnak saját egészségügyi ellátórendszere, de eddig nem történt fertőzés a bv-intézetekben.
- A maszkok nagyon megdrágultak, de a szabályozni csak egy bizonyos szinten lehet, mert a termékek és alapanyagok világpiaci árai is megemelkedtek, nem feltétlenül nyerészkedésről van szó, ha egy patikában valami drágább most. Ugyanakkor az indokolatlan áremeléseket folyamatosan figyelik.
- Enyhe tünetek esetén otthon gyógyulhat valaki, súlyosabb esetekben kerülnek kórházba, de ha már nem szorul kezelésre, hazamehet, viszont a 14 napot ki kell töltenie otthon, sőt, vissza is kerülhet a kórházba, ha újra romlana az állapota. Ilyenkor nagyon fontos az önmegfigyelés.
- Allergiások, asztmások is fokozott veszélynek vannak kitéve.
- Utcán, boltban javasolják e a maszkviselést? Válasz: az utcai maszk viselése saját választás. Ha valaki beteg, maradjon otthon. Ha mégis ki kell menni az utcára, a beteg feltétlenül viseljen maszkot. Ha valakinek biztonságérzetet ad egészséges lététre is a maszk, akkor viselje, de helyesen. Ne fogdossa, ne nyúljon alá, a belsejét ne tapogassa, mert akkor is megfertőződhet.
- Lesz lehetőség ara, hogy a határon túlról érkező idénymunkások bekapcsolódhassanak a mezőgazdasági munkába. Erről az egyeztetések folyamatosak.
- Sokféle laboratóriumi vizsgálat létezik. Garanciát a vírus örökítőanyagát kimutató akkreditált vizsgálat jelent, két teszt elegendő szokott lenni. Vannak másféle vizsgálatok a piacon, de ezek nem minősített eszközök. A WHO elismeri a használatukat, de nem ad garanciát az eredményre.
- A területi eloszlás nyomán egyes területeken enyhíthetik a korlátozásokat? Válasz: a területi eloszlás számít a speciális intézkedések szempontjából. A hazai intézkedések nem eltúlzottak, nem túl szigorúak és igazodnak a járvány természetéhez. Könnyíteni nem fognak egyelőre, de ha gócpont kialakul, ott kénytelenek lesznek szigorítani. Enyhíteni a korlátozásokon semmiképpen nem fognak sehol. Ha jól elhatárolt földrajzi területen sokkal nagyobb számú beteg lenne, ott lehetne indokolt további intézkedés.
- Egészségügyi dolgozók védelme: Nem lehet egy kalap alá venni az egészségügyi szakterületet sem. Aki bizonyítottan koronavírusos beteget lát el, azoknak minden felszerelés, a legmagasabb szintű védelem rendelkezésre áll, az az optimális. De több olyan beavatkozás történik, amely aerosol-képződéssel, testüregbe való behatolással jár, nekik is a legmagasabb szintű védelmet kell kapniuk, például egy pulmonológiai osztályon. A más helyen többségén megfelelő védelem a sebészi szájmaszk, a kesztyű és a köpeny.
- Ma kiderült, hogy a kórházak egy heti tartalékkészlettel rendelkeznek védőeszközből, ám az ellátásuk folyamatos.
- A védelmi bizottságoknak koordinációs feladataik vannak, a különböző szervezetek munkáját fogják össze.
- Van egy elhunyt, 41 éves nő, aki koronavírusban halt meg és csak magas vérnyomása volt: ez ennyire kockázatos ebben a korban? Válasz: minden krónikus betegség kockázatot jelent.
- A súlyosító állapotok: amikor az immunrendszer védekezőképessége csökken, cukorbetegség, szív- érrendszeri betegségek, illetve az összes krónikus betegség kockázatot jelent.
- A kórházparancsnokok áttekintették a kórházak készleteit, jelentést tettek, de nincsenek olyan komoly hiányosságok, amely az ellátást veszélyeztetnék.
- Tudósok vizsgálják, hogy rovarok, szúnyogok, rágcsálók, emlős állatok, amelyek ismert járványtani terjesztők, képesek-e terjeszteni a koronavírust. Jelen ismereteink szerint rovarok, szúnyogok nem terjesztik az új koronavírust – mondta Müller Cecília.
- Ha valakit az otthonában baleset ér, mit tegyen, ha például hatósági házi karanténban van? Válasz: mentőt kell hívni, azok majd elszállítják oda, ahol ellátást kap. Kisebb probléma, baleset esetén a háziorvost kell hívni, ő gondoskodik a beteg ellátásáról.
- forrás: blikk.hu