• pén. jan 10th, 2025

Vallott egy Csernobil-túlélő mérnök: „otromba hazugság” volt az HBO-sorozat egy fontos eleme

Az HBO tavaszi sorozata, mely az 1986-os csernobili katasztrófáról szól, óriási hullámokat keltett. Ennek egyik oka lehetett, hogy a Csernobil valósághűen és részletgazdagon mutatta be bolygónk eddigi legsúlyosabb nukleáris balesetét. Egy csernobili alkalmazott azonban most azt állítja, hogy a sorozat három kulcsfiguráját, a reaktort vezető trojkát, hazug módon mutatta be a sorozat.
Hirdetés

A Noizzon is több cikkben foglalkoztunk az HBO tavasszal debütált sorozatával, az 1986-os szovjet reaktorbaleset sztoriját bemutató Csernobillal. A sorozat körül hihetetlen hype alakult ki, az IMDB-értékelések szerinte ez lett minden idők legjobb sorozata, tömegek mozdultak meg, hogy saját szemükkel láthassák, hogy néz ki ma az atomkatasztrófa helyszíne, az orosz kormányt pedig annyira felzaklatta a sorozat, hogy ellen-Csernobilt jelentett be, amelyből majd kiderül az igazság, amely szerint természetesen az egész katasztrófáról az amerikai hírszerzés, azaz a CIA tehet.

A sorozat körül kialakult hangulatot fokozta, hogy a szereplők meghökkentően hasonlítottak az általuk eljátszott valós karakterekre, valamint, hogy a készítők kínosan ügyeltek arra, hogy a sorozat valósághűen adja vissza a katasztrófa körüli eseményeket.

Most azonban ebbe a képbe rondított bele Oleksiy Breus, aki 1982 óta dolgozott a csernobili atomerőműben, s szemtanújává vált annak, hogy mi történt a baleset sújtotta négyes reaktorblokk irányítószobájában, a katasztrófát követő reggelen, április 26-án.

„Meglepett, hogy egyáltalán bevittek minket oda” – nyilatkozta a BBC-nek a szóban forgó napról Breus. „A reaktor láthatóan olyan mértékben károsodott, hogy úgy nézett ki, már semmit sem tehetünk érte” – tette hozzá.

Az HBO-sorozat központi szereplői voltak a reaktort vezető trojka tagjai, Viktor Bryukhanov reaktorigazgató, Nikolai Formin főmérnök, valamint helyettese, Anatoly Dyatlov. Őket a sorozat készítői meglehetősen negatív színben tüntették fel, amire minden okuk meg volt, ha abból indulunk ki, hogy a katasztrófát követően mindhármukat tíz év munkatáborra ítélték, a balesetben betöltött szerepük miatt.

A BBC által megszólaltatott egykori csernobili mérnök szerint viszont a három karaktert jelentősen torzították. Breus szerint az ábrázolásuk nem fért bele a fikciós műfaj engedte keretekbe, hanem egyenesen „otromba hazugság” volt az a kép, ami a sorozatnak köszönhetően kirajzolódott a három vezetőről. A mérnök szerint a sorozat készítői főgonoszként mutatták be a hármast, pedig ez a leírás nem illett rájuk.

„Lehetséges, hogy Anatoly Dyatlov azért lett a sorozat főgonosza, mert így látták őt a reaktor dolgozói, a beosztottjai, valamint a felsővezetők is eleinte, ugyanakkor a későbbiekben a megítélése megváltozott” – nyilatkozta.

„A gépkezelők féltek tőle. A reaktorblokknál való jelenléte mindenkiben feszültséget keltett” – ismerte el Breus, ugyanakkor hozzátette, hogy „függetlenül attól, hogy milyen szigorú volt, mégiscsak egy magasan képzett szakember maradt”.

Breus kritizálta még a sorozat technikai részletekről szóló elemeit is, ugyanakkor a sugárzás emberi testre gyakorolt hatásat szerinte is jól mutatták be a készítők.

Forrás: Noizz.hu