• sze. jan 8th, 2025

Így lehet fogyni diéta és edzés nélkül

Ha a fogyókúra szóba kerül, mindenkinek ugyanaz jut eszébe: a lemondásokkal teli szigorú diéta és az idő-, energiaigényes kemény testedzés. Nyilván ezeknek is fontos szerepe van az egészség megőrzésében, aki viszont nem rendelkezik megfelelő mértékű elszántsággal, annak sem kell lemondania a súlyvesztésről, néhány egyszerű trükkel ugyanis ledobhatóak a felesleges kilók.

1. Rágjunk lassabban

Nem mindegy, hogy habzsolunk, vagy csipegetve, lassan eszünk, előbbi esetben ugyanis nagyobb eséllyel hízunk el. Ha lassabban fogyasztjuk el táplálékunkat, az agynak több ideje marad feldolgozni a táplálékbevitellel kapcsolatos információkat, ezáltal hamarabb alakul ki teltségérzet.

FORRÁS: SCIENCE PHOTO LIBRARY/SCIENCE PHOTO LIBRARY/SCIENCE PHOTO LIBRARY

2. Rendszeresen igyunk vizet

A rendszeres vízfogyasztás telít, ezt pedig könnyen a javunkra tudjuk fordítani. Egy kutatásnál igazolták, hogy ha fél órával az étkezés előtt legurítunk fél liter vizet, csökken az étvágyunk és a kalóriabevitelünk.

3. Rejtsük el az egészségtelen étkeket

Ha nem nézünk rá, nem kívánjuk meg – nagyjából így összegezhető ennek a rém egyszerű módszernek a lényege. Szintén tudományosan igazolt tény, hogy a gusztusosan kinéző, de magas kalóriatartalmú élelmiszereknek már a puszta látványa elég ahhoz, hogy kialakuljon az éhségérzet. Rejtsük el tehát e nassolnivalókat, az egészséges táplálékot ugyanakkor tegyük jól látható, könnyen hozzáférhető helyre.

4. A hizlaló étket rakjuk kisebb tányérra

A technika az agy átverésén alapul – ha egy apróbb tányért telepakolunk, úgy érzékeljük, mintha jóval többet ettünk volna a ténylegesen elfogyasztott mennyiségnél. Ugyanez megfordítható: a zöldséget, gyümölcsöt érdemes nagyobb tányéron előkészíteni, így többet eszünk majd belőlük.

5. Ne nyomkodjuk az okoseszközöket evés közben

Nem kerül egy-két percnél többe, hogy elrakjuk az evést zavaró kütyüket. A kutatók szerint amennyiben az evésre koncentrálunk, jobban oda tudunk figyelni a kalóriabevitelre – egy 24 tanulmányt átfogó elemzés arra a megállapításra jutott, hogy akiket étkezés közben rendszeresen zavaró hatások érnek, 10 százalékkal nagyobb mennyiségű élelmet vesznek magukhoz, mint akik nem bújják az okostelefonjaikat.

6. A kellő mennyiségű alvás elengedhetetlen a karcsú alkathoz

Rossz alvás esetén felborul két, az étvágy szabályozása szempontjából kulcsfontosságú hormon, a leptin és ghrelin termelése. Ezeknek a hirtelen megugrása növeli az étvágyat és az egészségtelen ételek utáni sóvárgást.

7. Az egészségtelenebb ételeket tálaljuk vörös tányéron

Kevesen tudják, de a tányér színe is befolyásolni tudja, mennyit eszünk. Példának okáért a piros színnel mérsékelhető a táplálékbevitel. Ez vélhetően azzal van összefüggésben, hogy az agy számára a vörös egyfajta tiltó jelzéssel van összekapcsolva.

Fontos még kihangsúlyozni, hogy bár egyszerűbb praktikákkal is látványos eredményeket lehet elérni, csak akkor működnek, ha hosszabb távon alkalmazzuk őket.

(Medical Daily)origo