• pén. nov 15th, 2024

Ha ásványvizet / üdítőt veszel, nézd meg az alját ! Idáig mérgeztem a gyerekeimet !

Megerősítést nyert, hogy az élelmiszerek és üdítők csomagolására használt műanyag rendkívül káros hatással lehet az emberi szervezetre. Vegyük górcső alá, hogy mit takarnak a műanyagokon elhelyezett kódok, jelzések, illetve az ehhez kapcsolódó legfrissebb kutatási eredmények.

 

Kiderült ugyanis, hogy a műanyagok nem 100%-ig biztonságosak és igazából az élelmiszerek tárolására mellőzni kellene őket. Ennek oka, hogy igénybevételtől, mint hőhatás, kontaktidő, elhasználódottság illetve dörzsölés és savas közeg hatására különböző káros vegyületek oldódnak bele az abban tárolt élelmiszerbe vagy italba.

Ha legközelebb a szupermarketben jársz, nézd meg, hogy szinte minden műanyag flakon és csomagolás alján találni egy kis dombornyomott háromszöget egy számmal. Ez jelzi, hogy milyen típusú műanyaggal van dolgunk.

Az 1-es jelzésű műanyag a polietilén tereftalát (rövidítése PETE vagy PET)

Átlátszó, törésmentes, benntartja a folyadékot, az oxigént és a szénsavat is, ezért megfelel üdítők, élelmiszerek és ásványvizek tárolására. Nézd meg bármilyen üdítős palack alját és nagy valószínűséggel ezt a szimbólumot fogod rajta találni.

A gyártók óvnak minket az ilyen típusú PET palack többszöri használatától, mert az igénybevételtől apró repedések keletkeznek a műanyagon, amiből a káros anyagok az élelmiszerbe szivároghatnak.

Ilyen anyag például a DEHP, amiről bebizonyosodott, hogy hatást fejt ki az emberi endokrin rendszerre, továbbá összefüggéseket találtak ezen vegyület és a túlsúly között. Kiderült, hogy károsítja a májat, veséket és a tüdőt illetve a szaporodási szerveket, különösképpen férfiaknál, illetve felmerült a gyanú, hogy rákot is okozhat.

Egy másik vegyszer, aminek a PET palackban tárolt italok és ételek ki vannak téve: az antimon-trioxid. Ez az anyag légzőszervi problémákat és bőrirritációt okoz, nőknél menstruációs problémákat illetve vetélést idézhet elő.

Ha szupermarketben ellenőrzöd, akkor a következő élelmiszerek csomagolásán fogod az 1-es jelzést megtalálni: édesség csomagolások, gyümölcslé flakonok, előrecsomagolt zöldségek doboza, szirupok, ecet és ivójoghurt flakonok, tejes palack, majonéz, mustár, ketchup, étolajok, tusfürdők, kozmetikai szerek, samponok, öblítők csomagolása és szinte az összes üdítős és ásványvizes palack.

Ha elképzeljük, hogy az ásványvizek kamionokon utaznak, raktárakban vagy udvarokon várakoznak, amíg a polcokra kerülnek, ezalatt a nyári kánikulában hőnek vannak kitéve, illetve azt, hogy a szénsavas üdítők savas kémhatásúak, akkor ez nem túl megnyugtató képet fest a fogyasztó elé. Sajnos minél több ideig tárolódnak ezekben a műanyagokban az élelmiszerek, annál több vegyszer oldódik beléjük.

A 2-es jelölésű műanyagtípus a nagysűrűségű polietilén (rövidítése: HDPE)

Ez a műanyagfajta ellenáll a kémiai anyagoknak, ezért főként tisztítószereket és kozmetikai szereket csomagolnak beléjük. Biztonságos műanyagként van számon tartva.

 

Mi készül belőle: tusfürdők, samponok, kozmetikai szerek, mosószerek, öblítők, tisztítószerek stb.

A 3-mal jelölt műanyag típus a polivinilklorid, ismertebb nevén PVC

Egészségre rendkívül káros műanyagfajta, ha csak tehetjük, kerüljük. Maga az FDA (amerikai Élelmiszer és Gyógyszer Hatóság) is elismerte, hogy a PVC egyik építőeleme a vinil-klorid rákkeltő, némelyek szerint a legveszélyesebb műanyagfajta.

DEHP-t és BBzp-t bocsájtanak a bennük tárolt élelmiszerbe, amik befolyásolják az endokrin rendszer működését, mert a szervezet női hormonokként azonosítja őket. Gyermekeknél kapcsolatba hozható az asztmával és allergiával, rákkeltő, károsítja a májat, veséket, lépet, csontokat és testsúlygyarapodást okozhat. Ezért Európában már megtiltották, hogy gyermekjátékok készüljenek ebből a fajta műanyagból, bár a tengerentúlon még midig korlátozás nélkül használható.

Mire használják: palackok, ételek csomagolása, átlátszó műanyag csomagolók (folpack), kozmetikai és tisztítószerek flakonja is. A CIKK ITT FOLYTATÓDIK…