Egyre többen hangoztatják, hogy éveken belül kitörhet a háború Kína és az Egyesült Államok között, miután az új amerikai kormány és a távol-keleti ország éles szópárbajt vív egymással a Dél-kínai tengeri szigetek fennhatósága kapcsán.
A Dél-kínai tenger már hosszú évek óta geopolitikai viták tárgyát képezi, miután Kína a saját fennhatósága alá kívánja vonni a területet mesterséges szigetek létrehozásával, azoknak beépítésével és különböző rakétákkal felszerelt repülőgép-hordozók gyártásával. Az Egyesült Államok viszont nemzetközi területnek tekinti a térséget, amit meg kell védeni az önkényes elfoglalástól.
Az intenzív fegyverkezési folyamatban több ország is kifejezte igényét a szigetekre és a területre, többek között Kína mellett Vietnám, Tajvan, a Fülöp-szigetek, Malajzia és az Egyesült Államok is érintett lehet egy esetleges közelgő konfliktusban.
Trump főtanácsadója: 5-10 éven belül háborúzni fogunk Kínával
A Guardian nemrég rábukkant a rendkívül sokat bírált Steve Bannon szokatlan hangvételű kijelentéseire, melyek a Breitbart című portál rádiós műsorában hangoztak el. A Trump főtanácsadójaként és az amerikai nemzetbiztonsági tanács tagjaként is tevékenykedő egykori Breitbart-főszerkesztő egy 2016 márciusi műsorban azt állította, az Egyesült Államok 10 éven belül harcban áll majd a Dél-kínai tengeri szigetekért, „ehhez kétség sem férhet”.
„Idejönnek az Egyesült Államok arcába és azt állítják, ez az ő ősi tengerük” – fogalmazott, hozzátéve „háborúban leszünk a Dél-kínai tengeren 5-10 éven belül, ehhez kétség sem férhet.”
Egy hónappal korábban Bannon így fogalmazott:
„Van a terjeszkedő iszlám és van a terjeszkedő Kína. Ugye? Ők motiváltak. Ők arrogánsak. Menetelnek. Azt gondolják, hogy a zsidó-keresztény Nyugat hanyatlik.”
Trump főtanácsadója szerint Kína erősödése a kereszténységet is fenyegeti. Bannon szerint a kínaiak csak egy dologtól félnek jobban, mint az Egyesült Államok, ez pedig a kereszténység.
A nemzetbiztonsági tanács tagjává választott tanácsadó 2015 novemberében még azt vizionálta, hogy a Közel-Keleten is egy nagyszabású háború van kibontakozóban, aminek az okozója az általa legradikálisabb vallásnak tartott iszlám lesz.
Kína már készül a háborúra
A South China Morning Post arról számolt be, hogy az állami média és a katonai megfigyelők szerint Kína már készül az Egyesült Államokkal szembeni háborúra.
A Külügyminisztérium szóvivője, Hua Chunying az amerikai kijelentésekre így reagált:
„Vigyázzon az Egyesült Államok, hogy mit mond és mit tesz, hogy meg ne sértse a térségben a békét és a stabilitást.”
A lap szerint ugyancsak Tillerson kijelentéseire való reakcióként tett közzé a Nép Felszabadító Hadsereg egy kommentárt Trump beiktatásának a napján, amelyben idézték a védelmi mozgósítási részleg egyik magas rangú vezetőjét.
A tisztviselő szerint „a háború ebben az elnöki ciklusban”, vagy hogy „ma este kitör a háború” már nem csak szlogenek, hanem „gyakorlati valósággá válnak.”
Szakértők szerint Kína nem fog engedni az amerikai nyomásnak és nem köt kompromisszumot a Dél-kínai tengeren található szigetek ügyében.
Sőt, a kínai elnök a közelmúltban jelentette be, hogy masszív reformokat foganatosít a hadseregben, hogy javítsa annak harci képességeit. A nagy átalakítások során például nyugdíjazta Wu Sheyli admirálist, és a Dél-kínai flotta altengernagyát, Shen Jinlong-ot nevezte ki a helyére.
A váltás az elemzők szerint a háborúra való felkészülést jelentheti.
Háború Oroszországgal?
Mihail Gorbacsov, a Szovjetunió utolsó vezetője a TIME magazinban megjelent cikkben fogalmazta meg aggodalmát azzal kapcsolatban, hogy neki úgy tűnik, a világ atomháborúra készül.
Az egykori szovjet vezető úgy véli, „a militáns politizálás és az újabb fegyverkezési verseny” egy újabb világháborúba vezetheti az országokat.
Gorbacsov emlékezett arra, hogy a hidegháború idején a nukleáris fegyverarzenál leszerelésével lehetett elkerülni a harmadik világháborút, most viszont Donald Trump és Vlagyimir Putyin is titkolózás nélkül növeli a nukleáris kapacitását, ami a volt szovjet vezető szerint egy újabb világkatasztrófa kirobbanásához vezethet.
Meglepő kijelentéseket tett tavaly októberben az amerikai hadsereg vezető parancsnoka, Mark Milley is, aki a szíriai konfliktus nyomán rendkívül markáns fenyegetést fogalmazott meg Oroszországgal szemben.
„Szeretnék egyértelmű lenni azok számára, akik bántani akarnak minket. Akik el akarják pusztítani a szövetségeseinket, a barátainkat és az életmódunkat. Az Egyesült Államok hadserege meg fog titeket állítani és úgy el fog verni titeket, mint még soha senki” – fogalmazott.
A magas rangú katonai vezető szerint Oroszország, Kína, Irán és Észak-Korea figyelmesen tanulmányozták az amerikaiakat, hogy miként harcolnak. Modernizálják a hadseregüket, hogy a gyenge pontjaikat kihasználva a jövőben le tudják győzni az Egyesült Államokat.
forrás: atv.hu