Egészen elképesztő, mire bukkant.
Az argentínai férfi a Buenos Aireshez közeli földje melletti folyómedernél sétálva látta meg a hatalmas tojásszerű valamit a földben. Az egy méter magas feketés „dologról” azt hitte, dinoszaurusz tojás. Ugyanakkor a kutatók szerint a páncélszerű anyag túl nagy méretű egy tojáshoz. Sokkal inkább egy tízezer évvel ezelőtt a Dél-Amerikai kontinensen élő tatu család, a Glyptodon-ok egyik tagjának maradványa lehet.
A néhai állat páncélját az eltelt évek ellenére meglehetősen jó állapotban találták, jól kirajzolódik rajta a speciális minta. A Glyptodon növényevők voltak, a páncéljuk segített megvédeni őket a ragadozóktól. Páncélozott farok maradványuk pedig annak bizonyítéka, hogy harcoltak egymással, ezzel tudták összetörni egymás páncélzatát.
Az eddigi ismeretek és a most talált lelet alapján ezek az állatoknak hatalmas válluk és vaskos lábuk volt, valamint kondenzált csigolyáik, melyek segítettek elbírni testük és páncélzatuk hatalmas súlyát.
Fejüket a teknősökhöz hasonlóan el tudták rejteni a páncéljukban, egyfajta csontos „sisak” is védte a fejüket.
A szakértők a talált maradványból az is kiderül, hogy az állat valószínűleg egy fiatal példány volt, és a páncélzata egy csata során sérült meg.
Néhány szkeptikus ugyan megkérdőjelezi a lelet igaziságát, de a legtöbb szakértő szerint hiteles. „Nagyon zseniális csalónak kellene lennie ahhoz valakinek, hogy egy ilyen dolgot tudjon építeni” – mondta Adrian Lister a londoni Természeti Múzeum főmunkatársa egy interjújában.
A külső héj (páncélzat) zöldes elszíneződése a folyóban töltött évek miatti korrodálódás, elszíneződés eredménye.