Libapimpó
Potentilla anserina
Népi neve : dinnyeszagú fű, ezüstösfű, létrafű, lúdpázsit, pipefű, pipehúr
Felhasználandó részei és hatóanyagai: A föld feletti részeit ( tőleveleit és virágzó szárát ) használjuk. A libapimpó fő hatóanyagai a cseranyagok és a flavonoidok.
Gyógyhatása: A cseranyagok gátolják bizonyos baktériumok növekedését, ezért bélhurut, hasmenés ellen igen hatásosak. A flavonoidok göcsoldó hatást fejtenek ki.
Alkalmazása: Teája hasmenésnél segít. Ha a nők rendszeresen isszák a havivérzések előtt, enyhíthetik vele a görcsöket. A három hónapos csecsemők kólikáját (hascsikarás), a gyomor-bél görcsöket, valamint a felfúvódás okozta kólika tüneteit is enyhíti a libapimpótea. A teájával történő gargarizálás jótékonyan hat a szájüreg és a torok gyulladt nyálkahártyáira.
Tea:
Forrázzunk le 1 csésze forrásban lévő vízzel 1 púpozott tk. szárított, aprított libapimpót. Hagyjuk állni kb. 10 percig, majd szűrjük le. Akár egyszer, akár rendszeresen fogyasszuk. Kihűlve vagy langyosan gargarizálásra is használhatjuk.
Csecsemőknek szoptatás előtt adjunk 3 tk. édesítetlen libapimpóteát. A cumisüvegben tejbe keverve adjuk a teát.
Teakeverék:
Keverjünk össze 1 tk. szárított libapimpót 1 tk. szárított citromfűvel és 1 ek. szárított borsmentával. Forrázzuk le a teakeveréket 1 csésze forrásban lévő vízzel, hagyjuk állni kb. 10 percig , majd szűrjük le. Ez a teakeverék nem annyira keserű, mint magában a libapimpótea.
Tej:
Forraljunk fel 2 tk. szárított libapimpót, hagyjuk állni 5 percig, majd szűrjük le. Adjunk hozzá mézet és fahéjat. Menstruációs panaszoknál itassuk.
Figyelmeztetés
Az érzékeny gyomrúak először óvatosan teszteljék ezt a gyógynövényt, mert néhány betegnél fokozza a gyomornyálkahártya irritációját.