Lándzsás útifű
Plantago lanceolata
Népi neve : keskenylevelű útifű, kígyónyelvűfű, útilapu
Felhasználandó részei és hatóanyagai: A lándzsás útifűnek a levelét használjuk gyógyászati célokra. A levelek elsősorban nyálka – és cseranyagokat, aukubinglikozidát, valamint kovasavat és flavonoidokat tartalmaznak.
Gyógyhatása: Az aukubinglikozida antibiotikus ( csíraölő ) hatású. A cseranyagok gátolják a nyálkahártyán a kórokozó baktériumok megtelepedését. A nyálkaanyagok védik a nyálkahártyákat az idegen testek behatolása ellen. A kovasav összetételéből adódóan igen gazdag szilíciumban, amely a nyálkahártyaszövet, a porc -és a csontszövet képződéséhez szükséges. A flavonoidok gyulladáscsökkentő hatásúak.
Alkalmazása: A lándzsásútifű-tea igen jótékony hatású köhögésnél. Szirupot is készítenek belőle, amelyet főleg gyerekeknek adnak. Száj- és torokgyulladásra ajánlják az útifűvel történő gargarizálást. A friss, enyhén összenyomkodott útifű levelével enyhíthetjük a rovarcsípések okozta viszketést és felhólyagozódást.
Tea:
Forrázzunk le 1 csésze forrásban lévő vízzel 2 púpozott tk. szárított útifüvet, és 10 perc állás után szűrjük le. Ízlés szerint mézzel édesítve, naponta 2-3 csészényit fogyasszunk belőle.
Szirup:
Forrázzunk le 1 csésze vízzel 1 maréknyi friss vagy szárított útifűlevelet, és hagyjuk kihűlni, majd szűrjük le. A maradékot is jól nyomkodjuk át. A főzetet újra forraljuk fel, és közepes lángon felére sűritsük be. Ezután keverjünk hozzá 200 g mézet, és ha feloldódott, még melegen töltsük steril üvegbe. Egyenletes időközökre elosztva naponta néhány evőkanálnyit fogyasszunk belőle, ha szükséges.
Javaslat
A lándzsás útifű teája segít megszabadulni a dohányzástól. Hatásmehanizmusát ez idáig még nem sikerült tisztázni, de sok volt dohányos esküszik rá, hogy az útifűtea segített neki a leszokásban.