Népi neve : bálványfenyő, karácsonyfa, kosztosfenyő
Felhasználandó részei és hatóanyagai: Világoszöld hajtásrügyeit és a zsenge, fiatal hajtásrügyeit használjuk gyógyászati célokra. A fenyőtű fő hatóanyaga a terpentinolaj.
Gyógyhatása: A terpentinolaj nyákoldó, köptető hatású, bronchitisnél segíti a letapadt váladék felszakadását. Bőrre kenve serkenti a kötőszövetek és az alatta elhelyezkedő izomrostok vérellátását.
Alkalmazása : A tűlevélből készített fürdő és gőzfürdő meghűlésnél, köhögésnél és bronchitisnél használ. A fürdő fokozza a bőr vérellátását, megizzaszt, ezzel enyhíti az izommerevség okozta fájdalmakat. Lucfenyőtinktúrával a mellkast dörzsölik be, hogy oldja a hörgőkön letapadt nyálkát, de enyhíti az izomhúzódás miatt kialakult merevséget is.
Fürdő:
Csavarjunk mullkendőbe 2 maréknyi friss tűlevelet, és függesszük a fürdővízbe. Természetesen gyógyszertárban vagy drogériában vásárolt lucfenyőkivonatot is használhatunk. A csomagoláson feltüntetett adagolásban alkalmazzuk.
Gőzfürdő:
Forrázzunk le 3 ek. friss fenyőtűlevelet, és törülközővel lefedve kb. 10 percig inhaláljunk.
Tinktúra ( szeszes kivonat ):
Öntsünk 100 ml tiszta szeszt ( gyógyszertárakban kapható ) 3 ek. friss luchajtásra, tűlevélre. Hagyjuk állni 10 napig jól lezárható üvegben, majd szűrjük le, és az alkoholt 1:2 arányban hígítsuk vízzel. A szeszes kivonatot légmentesen zárható, sötét üvegben tároljuk. Ezzel dörzsöljük be a mellkasunkat váladékképződéssel járó bronchitis esetén, vagy meghúzódásnál ezzel kenjük be a fájdalmas izomrészeket.
Masszázsolaj:
Öntsünk 200 ml olívaolajat 3 ek. friss luchajtásra és tűlevélre. Hagyjuk állni az olajat 4 hétig jól zárható üvegben, majd szűrjük le, és légmentesen záródó, sötét üvegben tároljuk. Ezzel dörzsöljük be a merev izomrostokat.
Figyelmeztetés
A luc tűleveléből ne készítsünk teát, mert nagyobb mennyiségben irritálja a nyálkahártyákat. Hörgőasztma és szamárköhögés esetén nem alkalmazható.