Szurokfű /oregánó/
Origanum vulgare
Népi neve: oregánó, szúfű, vadmajoránna, vargamajoránna
Felhasználandó részei és hatóanyagai: A föld feletti virágos hajtás felső részeit használjuk gyógyászati célokra. Hatóanyagai közül elsősorban az illóolajokat, a keserű és a cseranyagokat kell megemlíteni.
Gyógyhatása: A keserű és a cseranyagok puffadásnál és hasmenéses megbetegedéseknél hatásosak. Ezenkívül serkentik a testnedvek termelődését. Az illóolajok enyhítik a száj- és a torokgyulladás okozta panaszokat, valamint a köhögést és a torokfájást.
Alkalmazása: A szurokfűtea gyomorrontás és hasmenés, valamint puffadás esetén segít. A szurokfűteás öblögetés csökkenti a fogfájás, valamint a száj- és a torokgyulladás okozta panaszokat. A szurokfüves gőzölés és a szurokfűteával történő gargarizálás enyhíti a köhögést.
Tea:
Forrázzunk le 1 csésze forrásban lévő vízzel 3 tk. szárított szurokfüvet, és 10-15 perc állás után szűrjük le. Ha gargarizálásra akarjuk használni, hagyjuk kihűlni, ha köhögés elleni teának, akkor pedig mézzel ízesítsük.
Gőzölés:
Keverjünk össze 1 ek. szárított szurokfüvet 1 ek. szárított kakukkfűvel és 2 ek. kamillavirággal. Forrázzuk le a keveréket forrásban lévő vízzel, hajoljunk fölé, és takarjuk le fejünket és felsőtestünket egy fürdőlepedővel. 10 percen át csukott szemmel inhaláljunk.
Javaslat
Az eredeti olasz pizzát oregánóval, azaz szurokfűvel fűszerezik. Nemcsak kellemesen pikáns ízű fűszer, hanem az emésztésre is serksentőleg hat, ami a nagy adag sajt emésztése miatt különösen fontos.