Majoránna
Origanum majorana
Más neve: majorána, majoranna, pecsenyevirág
Felhasználandó részei és hatóanyagai: A föld feletti részét ( virágos, leveles szárát ) használjuk gyógyászati célokra. Elsősorban illóolajokat, keserűanyagokat és cseranyagokat tartalmaz.
Gyógyhatása: Az illóolajok enyhe görcsoldó hatásúak, ezáltal megakadályozzák a kellemetlen teltségérzetet. Az olajok, a cser-és keserűanyagok együttesen nyákoldó hatást fejtenek ki.
Alkalmazása: A majoránnateát gyomor-, bél – és epebántalmak esetén ajánlják. Ezenkívül puffadásnál, hasmenésnél és étvágytalanságnál is segít. A majoránnakenőcsöt csecsemőknél és kisgyermekeknél is alkalmazhatjuk. Ha náthásak, akkor egy kis kenőcsöt kell az orruk alá kennünk, és ettől kitisztul az eldugult orr. Felfúvódásnál a köldök feletti részt be kell dörzsölni egy kis majoránnaolajjal. 10-20 perc múlva megszűnik a puffadás. Idegfájdalmak, ficam és nehezen gyógyuló sebek is jól kezelhetők majoránnakenőccsel.
Tea:
Forrázzunk le 1 csésze forrásban lévő vízzel 1 púpozott tk. szárított majoránnát, és 3 perc állás után szűrjük le.
Kenőcs:
Öntsünk le 2 ek. borpárlattal 3-4 tk. porított majoránnát, és lefedve hagyjuk állni 1 órán át. Adjunk hozzá két ek. vajat, és az egészet melegítsük 10 percig vízfürdőben, állandó kevergetés közben. A kenőcsöt szűrjük át mullpólyán, és töltsük jól zárható tégelybe. Ha kihűlt, akkor már használhatjuk is. Hűtőszekrényben tároljuk, és legalább négyhetente készítsünk frisset.
Olaj:
Vágjunk apróra 3-4 ek. friss majoránnát, és keverjük össze 100 ml. olajjal. Meleg helyen kb. 4 hétig érleljük, utána szűrjük le, és töltsük sötét, légmentesen zárható üvegekbe. A fájó testrészeket dörzsöljük be vele.
Figyelmeztetés
Ha huzamosabb ideig naponta fogyasztunk majoránnateát, az érzékenyeknél fejfájást válthat ki.