Len
Linum usitatissimum
Más neve: házi len, kultúrlen, termesztett len
Felhasználandó részei és hatóanyagai: A lennek a magját használjuk gyógyászati célokra, amelynek legfőbb gyógyhatású hatóanyaga a nyálkaanyag- tartalma. Hatását a zsírosolaj fokozza. Ezenkívül igen gazdag a lenmag ballasztanyagokban és linolénsavban.
Gyógyhatása: A nyálkaanyagok védőhártyát képeznek a gyulladt nyálkahártyákon. A ballasztanyagok fokozzák a bélperisztaltikát. A linolénsav feltehetőleg a reumás panaszokat enyhíti.
Alkalmazása: A lenmagtea jól bevált háziszer száj-, torok- és fogínygyulladás kezelésére. Köhögésnél, rekedtségnél és gyomornyálkahártya – gyulladásnál is enyhíti a panaszokat. A tört lenmag magában vagy müzlihez keverve hatékony hashajtó szer. A lenmag megduzzad, és a tágulási inger révén serkenti a vastagbélben a perisztaltikát, valamint fokozza a székelési ingert. A hideg ételekhez adott 1-2 kanál lenolaj rendszeres fogyasztásával az ízületi gyulladások gyógyulását segíthetjük elő. A lenpépes borogatás fellazítja a bőrfekélyeket és a furunkulusokat ( kelések), valamint a bőrkiütések gyorsabban gyógyulnak, arcunkra helyezve enyhíti a fogfájást.
Tea: Öntsünk le hideg vízzel 1-2 ek. egész, vagy ha lehet frissen összetört lenmagot. Hagyjuk duzzadni 20 percig, majd kicsit melegítsük, és szűrjük le. Gargarizálásra használjuk, vagy langyosan apró kortyonként fogyasszuk.
Kúra krónikus székrekedésnél:
Keverjünk 1-2 ek. egész, vagy ha lehet, frissen összetört lenmagot az ételeinkhez. Három hónapon át fogyasszuk, és utána mindig igyunk meg egy pohár vizet.
Lenpépes borogatás:
Töltsünk 3-6 ek. tört lenmagot mull- vagy lenvászon zsákocskába. Forrázzuk le, és tegyük a beteg testrészünkre. Addig hagyjuk ott, míg kihűl.
Hidegen sajtolt lenolaj:
Mivel magunk csak igen körülményes módon tudjuk előállítani, inkább reformélelmiszer- vagy bioboltokban vegyünk belőle kis mennyiséget. Magas linolénsavtartalma miatt más növényi olajtól eltérően csak rövid ideig tárolható. Rendszeresen adjunk belőle hideg ételekhez vagy salátákhoz 1-2 evőkanálnyit.
Figyelmeztetés
A csecsemőknek és kisgyerekeknek székrekedés esetén ne adjunk lenmagot, mert igen kis mennyiségben kénsavat tartalmaz.