Orvosi tárnics
Gentiana lutea
Más neve: enciángyökér, sárga tárnics, tárnicsgyökér
Felhasználandó részei és hatóanyagai: A gyökerét használjuk gyógyászati célokra. A gyökér fő hatóanyagai a keserűanyagok, de gentiopikrint, cseranyagokat és illóolajat is tartalmaz.
Gyógyhatása: Keserűanyagai gyomorerősítő hatásúak , enyhítik a gyomor-, bélrendszeri panaszokat meg a máj- és epebántalmakat.
Alkalmazása: Teája fokozza az epe és az emésztőnedvek termelődését, ezáltal serkenti az étvágyat. Megakadályozza a felfúvódást, és jótékony hatást gyakorol a szájnyálkahártyára is. Ezenkívül a keringést is lendületbe hozza. Más gyógynövényekkel kombinálva a tárnicsgyökér az idegi eredetű gyomorpanaszokat is enyhíti.
Tea:
Forrázzunk le 1 csésze forrásban lévő vízzel 1 púpozott tk. szárított, jól összeaprított tárnicsgyökeret. Hagyjuk állni kb. 5 percig, majd szűrjük le. Étkezés előtt igyuk!
Vigyázzunk, mert nagyon keserű!
Teakeverék:
Keverjünk össze 1/2 tk. jól összevágott, szárított tárnicsgyökeret, 1/2 tk. szétmorzsolt fahéjat, 1 tk. keserű narancs ( sevillain.) héját és 1/2 tk. kis ezerjófüvet, majd forrázzuk le 1 csésze forrásban lévő vízzel, hagyjuk állni kb. 5 percig, és szűrjük le.
Tinktúra (szeszes kivonat ) :
Hagyjunk állni 60 g tárnicsgyökeret 50 ml 60 %-s alkoholban egy hétig.
Fogyasztás előtt szűrjük le. Étvágytalanság és emésztési problémák esetén 1 evőkanálnyit igyunk meg 1/2 pohárnyi vízzel keverve. Általános erősítőként 20 cseppet csepegtessünk cukorra.
Figyelmeztetés
Nagy keserűanyag- tartalma miatt erőteljesen serkenti a gyomor- és bélműködést, ezért magas vérnyomásban szenvedők vagy gyomor- és bélfekélyesek, valamint állapotos nők ne igyanak tárnicsgyökérteát.