Galagonya
Crataegus oxyacantha, cseregalagonya, vagy kétbibés galagonya
Népi neve : fehértövis galagonyabokor, istenalma
Felhasználandó részei és hatóanyagai:
A galagonyának a virágját, a levelét és a termését használjuk gyógyászati célokra. A galagonya elsősorban procianidineket , flavonoidokat , biogén aminokat és káliumot tartalmaz. Hasonló értékű az egybibés galagonya (Crataegus monogyna )is.
Gyógyhatása: A fő hatóanyagok együttesen serkentik a szívizmok vérellátását, stabilizálják a szívritmust, és javítják a szívizomsejtek aktivitását.
Alkalmazása: A galagonyateát kúraszerűen, legalább 4 hétig kell inni. Különféle szív- és keringési panaszokra ajánlják. Az öregkori szívpanaszok / elégtelenség , illetve a szívizmok degenerációs megbetegedései, valamint a szívet tápláló koszorúerek elmeszesedése és az ezzel együtt járó vérellátási zavarok esetén javasolt a galagonyatea és a galagonyatartalmú készítmények alkalmazása. Keringési elégtelenség, magas vérnyomás (hipertónia) és időskori álmatlanság kezelésére is javallt.
Tea: Forrázzunk le 1 csésze lobogó vízzel 1 púpozott tk. szárított galagonyalevelet, és 15 perces állás után szűrjük le. Naponta egyenletes időközökben 2-3 csészével igyunk.
Szíverősítő teakeverék: Keverjünk össze 1 tk. szárított galagonyalevelet és -virágot 1 tk. szárított árnikavirággal és 1/2 tk. citromfűvel. Öntsük le a keveréket 1 csésze forrásban lévő vízzel, és 10 perc állás után szűrjük le. Naponta 2 csészényit fogyasszunk belőle.
Vérkeringést serkentő teakeverék:
Keverjünk össze 1 tk. szárított galagonyalevelet 1 tk. szárított cickafarkkal és 1 tk. borsmentával. Öntsük le a keveréket 1 csésze forrásban lévő vízzel, és 10 perc állás után szűrjük le. Naponta 3 csészényit ihatunk.
Figyelmeztetés
Mondják, hogy a galagonyatea jól fogyaszt. Igaz, hogy enyhe vízhajtó hatása van, de a felesleges zsírpárnáktól így nem tudunk megszabadulni.