Kömény
Carum carvi
Népi neve: fűszerkömény, hasznos kömény, keménymag, konyhakömény, köménymag
Felhasználandó részei és hatóanyagai: A köménynek a termését használjuk gyógyászati célokra. Elsősorban gyógyhatású illóolajokat tartalmaz. Az illóolajok közül legfontosabb a carvon, amely az összes illóolajtartalom 60 százalékát teszi ki.
Gyógyhatása: A carvon főleg a gyomor-bél traktus működésére hat. Miközben serkenti a gyomornedvek termelését, nyugtató és görcsoldó. A bélflóra hasznos mikroorganizmusainak növekedésére jótékonyan hat, a káros baktériumok szaporodását viszont gátolja.
Alkalmazása: A köménytea étkezés közbeni iszogatásával serkenthetjük az emésztést, és megelőzhetjük a puffadást és a kellemetlen teltségérzet kialakulását. A nehéz ételekben a kömény fokozza az emésztőnedvek termelődését, így e fűszerezéssel segíthetjük elő az ételek könnyebb emésztését. A köményes zsák a hasra téve elsősorban a három hónapos csecsemők kólikája esetén vált be. A kömény az édesköménnyel és az ánizzsal együtt fokozza a tejelválasztást, ezért a szoptató anyáknak javasolják. Néhány szem köménymag elrágcsálásával megszüntethetjük a kellemetlen szájszagot.
Tea:
Törjünk össze mozsárban 2 púpozott tk. köményt, ezután öntsük le 1 csésze forrásban lévő vízzel, hagyjuk állni kb. 15 percet, majd szűrjük le. Étkezések előtt 1 csészényit fogyasszunk belőle.
Köményes zsák:
Töltsünk meg egy kis lenvászon zsákot köménnyel, majd melegítsük fel. A meleg zsákot naponta többször néhány percre rakjuk a kisgyerek hasára. Legalább hetente friss köménnyel töltsük fel a zsákot.
Figyelmeztetés
A köménymagot ne magunk gyűjtsük a természetben, mert igen könnyen össze lehet téveszteni más ernyős virágzatú növénnyel, többek között olyanokkal is, amelyek enyhén mérgező hatásúak.