Fejes káposzta
Brassica oleracea
Más neve: főzelékkáposzta, közönséges káposzta
Felhasználandó részei és hatóanyagai: A leveleit használjuk gyógyászati célokra, amelyek elsősorban C- vitamint, B- vitaminokat, ásványi anyagokat, valamint keserűanyagokat és mustárolaj-glikozidokat tartalmaznak. Ezenkívül a káposzta un. antiulcus ( fekély elleni) faktort is tartalmaz, amelyet 1950-ben fedeztek fel.
Gyógyhatása: Mint azt a neve is jelzi, az antiulcus faktor gyomorfekély ellen hatásos. A keserűanyagok és a mustárolaj-glikozidok, valamint a C-vitamin jótékony hatást fejt ki a nyálkahártyákra és a bőrre.
Alkalmazása: A frissen kifacsart káposztalé gyomor-és nyombélfekély esetén segÍt . Fekély kezelése esetén naponta 1 l káposztalevet igyunk meg 4-6 héten át. Emellett kímélő étrendet kell összeállítanunk. A káposzta leveleit külsőleg övsömör, körömágygyulladás és emlőgyulladás, enyhe égési sebek és bőrkiütések kezelésére ajánlják. A káposztavíz gőzével való inhalálás állítólag elmulasztja a fejfájást.
Préselt káposztalé:
Préseljük ki a káposzta levelét, és naponta kétszer frissen igyuk. 2 kg káposztából nyerünk 1 l levet.
Borogatás:
Forrázuk le forrásban lévő vízzel 1 fej káposzta belső leveleit, és vágjuk ki a belső levélereket. Sodrófával hengereljük puhára, és helyezzük fel a kezelni kívánt bőrfelületre. Mullpólyával rögzítsük. Naponta kétszer váltsuk.
Inhalálás:
Gyaluljunk le minél finomabbra 1/4 fej káposztát, majd tegyük forrásban lévő vízbe. 15 percig főzzük, majd öntsük át egy tálba az edény tartalmát. Hajoljunk a tál fölé, borítsunk magunkra egy törülközőt, és a forró gőzt inhaláljuk 10 percig.
Tudta , hogy…
a fehér fejes káposzta mellett a többi káposztaféle is igen egészséges és tartalmazza – bár jóval kevesebbet- az értékes antiulcus faktort?