Armoracia rusticana
Más neve: csípős, közönséges vagy orrtekerő torma
Felhasználandó részei és hatóanyagai: A gyökerét használjuk gyógyászati célokra. Fő hatóanyaga a mustárolaj, a glukonnaszturcin és a szinigrin nevű glikozidok. Emellett gazdag még C- vitaminban és káliumban is.
Gyógyhatása: Mindkét glikozid antibakteriális hatású, a mustárolaj fokozza a nyálkahártyák vérellátását, a C- vitamin erősíti a szervezet ellenálló képességét, a kálium pedig serkenti a veseműködést.
Alkalmazása: A reszelt tormát vese – és húgyúti fertőzések, valamint bronchitis esetén ajánlják. Emellett a köhögést és a felső légutak erős hurutját is kezelhetjük torma és méz keverékével. Külsőleg borogatásként alkalmazhatjuk asztmára, reumás panaszokra, fej – és fogfájásra, valamint teniszkömyökre.
Forrázat:
Forraljunk fel rövid ideig 1 ek. frissen reszelt tormát 5 ek. mézzel és 5 ek. vízzel. Egyenletes időközökre elosztva naponta 5 teáskanálnyit fogyasszunk belőle.
Szirup:
Forraljunk fel egyszer 1 ek. frissen reszelt tormát 5 ek. mézzel, 1 ek. jó apróra vágott vöröshagymával és 5 ek. vízzel. Hagyjuk kihűlni, és naponta 3 evőkanálnyit fogyasszunk belőle.
Pép belső használatra.
Egyenlő arányban keverjünk össze frissen reszelt tormát és mézet. Naponta 1 evőkanálnyit együnk belőle.
Pép külső használatra:
Keverjünk össze frissen reszelt tormát 4 ek. sovány túróval, és 1/2 cm vastagon kenjük fel a fájó ízületre, majd 10 perc elteltével mossuk le.
Borogatás:
Tisztítsuk és reszeljük meg a tormát, és kenjük lenvászonra a kés hátával. Fájó ízületkre, asztmánál a mellkasra, fejfájásnál a tarkóra, fogfájásnál az arcra tesszük, de 10 percnél tovább ne maradjon rajta. (Nagyon ingerli a bőrt).
Figyelmeztetés
A torma túlzásba vitt fogyasztása , illetve külső használata erősen irritálhatja a nyálkahártyákat, illetve a bőrünket. Vigyázzunk, hogy a frissen reszelt torma semmi esetre se kerüljön a szemünkbe.