• pén. dec 27th, 2024

Vége lehet a jó világnak Angliában

Lehet, hogy szerződésbe iktatják a szabad mozgás korlátozását bizonyos feltételek mellett az EU-n belül, derült ki a csütörtöki EU-csúcson.

David Cameron nagy svunggal érkezett Brüsszelbe csütörtökön: azt mondta, késő éjjelig fog dolgozni, ha kell, hogy kiharcoljon egy jó alkut. A brit miniszterelnök azzal nyert választást májusban, hogy megígérte a szavazóinak: megreformálja az Európai Uniót és engedményeket harcol ki az Egyesült Királyságnak. Ha nem sikerül, a britek népszavazáson dönthetnek róla, hogy kérnek-e még az európai közösségből.

Négy dolgot szeretne:

  • kevesebb uniós bevándorlót,
  • versenyképesebb EU-t,
  • egy hangyányit visszavenni Brüsszel döntési jogköreiből, és
  • megvédeni a londoni bankokat az eurózóna befolyásától.

Azért kell reformokat felmutatnia, mert a brit euroszkeptikus sajtó, különösen a Rupert Murdoch médiamágnás érdekeltségébe tartozó népszerű lapok durván ráálltak az utóbbi években az unió szapulására. Az EU-gyűlölő hullámot aztán meglovagolta a brit függetlenség párt (UKIP), akik az unió antidemokratikus működéséről szónokolnak, és a kelet-közép-európai bevándorlók ellen keltik a hangulatot a brit választók körében. Cameronnak meg kell szólítania azokat a szavazókat, akik a lengyelekben, magyarokban, csehekben, románokban és a többiekben segélyeken élősködő tömegeket látnak, és hányingerük támad, ha egy szalagcímen azt látják: Brüsszel.

A legrázósabb brit követelés, hogy letilthassák néhány szociális támogatásról azokat, akik az EU-ból jönnek és az Egyesült Királyságban szeretnének élni. Az ötlet nem új, tavaly ilyenkor már kidolgozták a részleteket:

  • az EU-s letelepedőknek négy évet kellene várniuk arra, hogy adókedvezményeket vehessenek igénybe és önkormányzati lakhatást igényeljenek,
  • nem kapnának gyermekellátási segélyt és adókedvezményeket az otthon, például Magyarországon élő  gyermek után,
  • kitoloncolnák őket Nagy-Britanniából, ha hat hónap után sem találnak munkát,
  • a munkakeresők nem kapnának segélyt.

A gond az, hogy a terv sérti az Európai Unió egyik legfontosabb alapelvét: hogy minden tagállamban ugyanazok a jogok illetik meg bármelyik uniós állampolgárt.

Orbánnal is egyeztet Cameron

A visegrádi államok vezetői világossá tették Cameronnak csütörtökön: nem fognak beleegyezni abba, hogy négy évre befagyassza a Nagy-Britanniába vándorló közép-európaiak szociális juttatásait. „Semmilyen megoldást nem fogunk támogatni, amely diszkriminatív, és korlátozza a szabad mozgást” – írták egy közös nyilatkozatban. A CIKK ITT FOLYTATÓDIK…