Az egészséges táplálkozás alapfeltétele a változatosság. Sokkal több tejterméket, zöldségfélét, főzeléket, gyümölcsöt, sovány húsárut kellene fogyasztanunk. Megszokott ételeinket pedig kevesebb liszttel, zsírral készítsük el.
Lényeges, hogy napjában legalább háromszor étkezzünk. Viszonylag bőségesen reggelizzünk, közepesen ebédeljünk és igen szerényen vacsorázzunk. Szokjunk le az unalomból evésről; a fölös mennyiségű édes és sós aprósütemények, cukorkák fogyasztásáról. Törekedjünk rendszeres testmozgásra. Ezzel segítünk szervezetünknek feldolgozni, „elégetni” a táplálékfelesleget. De szép számmal vannak, akiken már csak a szigorú fogyókúra segít.
Erre nézve sokféle recept és kalóriatáblázat van forgalomban. A fogyókúra persze nem kellemes. Nem árt szem előtt tartani, hogy az elhízást könnyebb megelőzni, mint a felesleges kilókat „eltüntetni”…
Lényeges, hogy a fogyni szándékozók minden édességről és cukrot tartalmazó ételről mondjanak le. Jelentősen csökkenteni kell a magas szénhidrát tartalmú zsíros ételek fogyasztását is.
De utalnunk kell a korszerű táplálkozás másik oldalának problémájára is. Például jelenleg hazánkban feleannyiba kerül a hagyományos ebéd vagy vacsora, mint a korszerűbb.
Árrendszerünk is inkább a szénhidrátfélékre „ösztönöz”. A diétás ételek választéka – nemcsak a cukorbetegek fogyasztják – sem kielégítő. És az sem elhanyagolható tényező, hogy mi magunk sem könnyen mondunk le a magyaros konyha ételremekeiről, gyerekkorunk óta megszokott ízeiről.